Prezes PSL: Fundusz Dróg Samorządowych to sięganie do kieszeni Polaków

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 07:40
- To jest sięganie do kieszeni naszych rodaków w momencie, kiedy budżet takiej potrzeby nie ma - mówił w "Sygnałach dnia" Władysław Kosiniak-Kamysz o ustawie ws. finansowania Funduszu Dróg Samorządowych dodatkową opłatą do paliwa.
Audio
  • Władysław Kosiniak-Kamysz o wniosku o odwołanie Krzysztofa Jurgiela i finansowaniu Funduszu Dróg Samorządowych z dodatkowej opłaty paliwowej (Sygnały Dnia/Jedynka)
Władysław Kosiniak-Kamysz
Władysław Kosiniak-KamyszFoto: Wojciech Kusiński/ Polskie Radio
Obejrzyj
201707120715_kosiniakkamysz.mp4

W Sejmie odbędzie się dziś pierwsze czytanie projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych. Zgodnie z projektem posłów PiS fundusz ma być zasilany wpływami z tak zwanej opłaty drogowej, która będzie wliczana w cenę paliwa. Jej wysokość netto w przypadku benzyn i oleju napędowego ma wynieść 20 groszy za litr. W przypadku gazu opłata drogowa to prawie 37 groszy za 1 kilogram. Stawki te mają podlegać corocznej waloryzacji.

Władysław Kosiniak-Kamysz przyznał, że w jego opinii lepszym rozwiązaniem byłoby przeznaczenie na Fundusz Dróg Samorządowych części z zysku wypracowanego przez Narodowy Bank Polski. - Na przykład żeby połowa z zysku NBP szła na remonty dróg rządowych - zaproponował polityk PSL. Jak przyznał, PiS jest niewiarygodny w propozycjach ws. dróg samorządowych. - W tym roku w budżecie (rząd - przyp.red.) obciął finansowanie dróg samorządowych o 200 milionów - mówił gość Jedynki.

- My nie wierzymy, że te pieniądze pójdą na drogi. Gdyby tak się działo, to już dzisiaj PiS z nadwyżki budżetowej, z pieniędzy NBP czy nie obcinając założeń długoletniego planu finansowego, nie zmniejszałby finansowania dróg lokalnych - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Lider Ludowców odniósł się też do stwierdzenia, że detaliczny odbiorca nie odczuje tej dopłaty, ponieważ zostanie ona zrównoważona przez niską cenę ropy na światowych rynkach. - Cena na giełdach światowych w małym stopniu zależy od nas. Prognozy mogą być optymistyczne, ale podwyżka zostanie na lata. Czy rząd nam zagwarantuje, że jeżeli ceny benzyny wzrosną, to obniży opłatę paliwową i wycofa się z Funduszu Dróg Samorządowych? - pytał Kosiniak-Kamysz.

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzą: Piotr Gociek i Daniel Wydrych.

Gość: Władysław Kosiniak-Kamysz (poseł, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego)

Data emisji: 12.07.2017

Godzina emisji: 07.14

dad/pg

Zapis rozmowy

Czytaj także

Sejm wznowił posiedzenie. Będzie nowy podatek w paliwie?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 12:46
Po godz. 10. Sejm wznowił przerwane w piątek posiedzenie. Posłowie zajmą się wnioskiem PSL o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela. Rozpatrzą też projekt ustawy autorstwa posłów PiS o Funduszu Dróg Samorządowych.
rozwiń zwiń