"Rewolucyjne" zmiany w ochronie danych osobowych. "To jest ogromny pakiet"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 08:56
- To jest ogromny pakiet. Chcemy przyznać obywatelom 21 dni na same konsultacje, uwag wpłynie prawdopodobnie ponad tysiąc, do każdej z nich musimy się odnieść - mówił o zmianach w systemie ochrony danych osobowych Maciej Kawecki, koordynator krajowej reformy ochrony danych osobowych w Ministerstwie Cyfryzacji.
Audio
  • Maciej Kawecki o zmianach w ochronie danych osobowych (Sygnały dnia/Jedynka)

Prowadzący zapytał o termin powołania nowego Urzędu Ochrony Danych Osobowych, który ma zastąpić GIODO (Główny Inspektorat Ochrony Danych Osobowych). Jest to dostosowanie polskiego prawa do przepisów unijnych.

- W tym momencie kończymy już konsultacje z właściwymi resortami, więc mam nadzieję, że rzeczywiście będzie to przyszły tydzień (…) To jest ogromny pakiet. Chcemy przyznać obywatelom 21 dni na same konsultacje, uwag wpłynie prawdopodobnie ponad tysiąc, do każdej z nich musimy się odnieść - podkreślił Maciej Kawecki.

Przedstawiciel Ministerstwa Cyfryzacji zaznaczył, że do nowego prawa będą się musieli przystosować zwłaszcza przedsiębiorcy. - Musimy przyjąć cały pakiet legislacyjny najpóźniej do maja 2018 roku. Natomiast przedsiębiorcom, i nie tylko, zależy na długim vacatio legis, ponieważ to są zmiany rewolucyjne dla działalności gospodarczej. Dzisiaj mówimy o internecie, to też będzie wymagać zmiany struktury serwisów internetowych, a to wszystko wymaga również wiedzy, jak ten system prawny będzie wyglądał - tłumaczył ekspert.  

- Jeżeli Unia Europejska odpowiednio wcześnie przyjęłaby akt prawny, to vacatio legis mogłoby trwać i rok, ale akt prawny został przyjęty rok temu, a więc tyle czasu nie mamy. Będziemy chcieli, aby to było parę miesięcy - zaznaczył Kawecki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: dr Maciej Kawecki (koordynator krajowej reformy ochrony danych osobowych w Ministerstwie Cyfryzacji)

Data emisji: 02.08.2017

Godzina emisji: 8.17

dcz/pg

Zapis rozmowy

Czytaj także

Doradca ministra cyfryzacji: nie szafujmy informacjami o sobie

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 09:30
- Jedną z najważniejszych wartości we współczesnym świecie jest informacja. Dlatego musimy uważać, zamieszczając w Internecie, np. na portalach społecznościowych, informacje o nas samych – mówił w "Sygnałach dnia" doradca ministra cyfryzacji Maciej Kawecki. I zapowiedział zmiany w prawie.
rozwiń zwiń