Szef MSWiA: policja zapewni bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom zgromadzenia w miesięcznicę katastrofy

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 08:15
- Zostały zaangażowane podobne siły i środki jak miesiąc temu - mówił w "Sygnałach dnia" szef MSWiA Mariusz Błaszczak, pytany o policyjne zabezpieczenie planowanej na dziś miesięcznicy smoleńskiej, której ma towarzyszyć kontrmanifestacja.
Audio
  • Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak o demonstracjach, planowanej Służbie Ochrony Państwa (Jedynka/Sygnały dnia)

- Barierki powodują, że nie dojdzie do awantury. One i postawa policji okazały się skuteczne. Chciałbym pogratulować komendantom, tak jak miesiąc i dwa miesiące temu, zabezpieczenia tego zgromadzenia - powiedział Mariusz Błaszczak w Jedynce. Szef MSWiA mówił, że nie pozwoli na to, aby na polskich ulicach "dochodziło do awantur". - Nie dopuszczę do tego, aby ci, którzy chcą obalić rząd, mogli takie działania podejmować przez ulicę. Polska jest krajem demokratycznym, wolnym. W Polsce poprzez wybory obywatele decydują o tym, kto rządzi - mówił minister spraw wewnętrznych.

Szef MSWiA w ostrych słowach skrytykował uczestników kontrmanifestacji.

- Już od kilku miesięcy jest pewna grupa ludzi, którzy chcą odebrać prawo do zgromadzenia 10. (dnia miesiąca) tym, którzy od 88 miesięcy wspólnie się spotykają i modlą w intencji tych, którzy zginęli - powiedział szef MSWiA. - To charakterystyczne, że obywatele RP, ta grupa ludzi, taka bojówka totalnej opozycji, nie mówią o tym, ze ktoś im odbiera prawo do manifestowania i głoszenia poglądów. Chcą odbierać prawo nam, którzy się gromadzą od 88 miesięcy. To takie negatywne przesłanie. Mówią, że będą blokować, że nie pozwolą - oświadczył szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Szef MSWiA zauważył, że według ustawy w jednym czasie i w jednym miejscu nie mogą odbywać się dwie manifestacje, bo dochodziłoby do awantury. - Ci, którzy próbują zablokować miesięcznice, dążą do awantury - oświadczył.

Gość Jedynki mówił, że policja zapewni bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom dzisiejszego zgromadzenia.

***

Mariusz Błaszczak zapowiadał także, że nowa Służba Ochrony Państwa zastąpi Biuro Ochrony Rządu. - Założenie jest takie, żeby była liczniejsza i zajęła się również ochroną obiektów rządowych. Dziś w wielu z nich ochronę sprawują firmy prywatne - dodał. Zaznaczył też, że BOR był niedoinwestowany. - Liczba nadgodzin przekraczała 300 tysięcy - stwierdził.

- BOR musi przejść taką zmianę choćby ze względu na tragedię smoleńską, to co działo się 10 kwietnia 2010 roku - mówił szef MSWiA. - Służba Ochrony Państwa będzie wzorowana na najlepszych służbach zagranicznych, choćby amerykańskiej Secret Service - zapowiedział.

***

Ukraiński resort dyplomacji wręczył ambasadorowi Rzeczpospolitej na Ukrainie notę protestacyjną, protestując przeciw temu, by w nowych polskich paszportach pojawił się rysunek kaplicy z terytorium polskiego cmentarza wojskowego na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. W zeszłym tygodniu Litwa protestowała przeciw temu, by pojawił się tam wizerunek Ostrej Bramy w Wilnie. Pytany o tę sprawę szef MSWiA mówił, że trwają konsultacje społeczne, przekonywał też, że taka była nasza historia. Podkreślił, że decyzja ostateczna jeszcze nie zapadła i podjęta będzie we wrześniu.

Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Mariusz Błaszczak (minister spraw wewnętrznych i administracji)

Data emisji: 10.08.2016

Godzina emisji: 7.15

agkm/mg

Zapis rozmowy

Czytaj także

Szef MSWiA: totalna opozycja poniosła porażkę, próbując zablokować miesięcznicę

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 09:18
- Będą wnioski do sądu wobec kilkudziesięciu osób biorących wczoraj udział w kontrmanifestacji zorganizowanej przez Obywateli RP - zapowiada minister spraw wewnętrznych. Mariusz Błaszczak był gościem radiowej Trójki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Błaszczak: SOP zapewni bezpieczeństwo najważniejszym osobom w państwie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 08:16
Rząd przyjął w poniedziałek projekt ustawy o powołaniu, Służby Ochrony Państwa w miejsce Biura Ochrony Rządu. Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, SOP "zajmie się ochroną najważniejszych osób w państwie i zagranicznych delegacji, a także kluczowych obiektów dla funkcjonowania państwa.”. – Zmiana wynika z audytu, jaki przeprowadziliśmy pod koniec 2015 roku. Pokazywał zły stan służby – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania szef MSWiA Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń