Szef MSWiA: pomoc po nawałnicach od pierwszych chwil

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 08:19
Szef MSWiA Mariusz Błaszczak odpiera ataki opozycji, która zarzuca rządzącym zbyt późną reakcję na tragiczne skutki nawałnic. Jak powiedział, goszcząc w radiowej Jedynce, decyzja o momencie rozpoczęcia i wyboru rodzaju pomocy leży przede wszystkim po stronie lokalnych sztabów, a ponadto od samego początku w akcję zaangażowana jest straż pożarna. 
Audio
  • Mariusz Błaszczak o skutkach nawałnic i rządowej pomocy dla poszkodowanych (Sygnały dnia/Jedynka)

Minister przekonywał, że zarzuty opozycji są bezpodstawne. - Politycy opozycji, to politycy, którzy siebie nazywają totalną opozycją, a więc oni zawsze mówią: "nie" - powiedział Mariusz Błaszczak. - O użycie Wojsk Obrony Terytorialnej najbardziej apelują ci, którzy głosowali przeciw ich powołaniu i atakowali rząd - ocenił minister.

Mariusz Błaszczak zaznaczał również, że zostały już uruchomione środki na pomoc poszkodowanym przez nawałnice, które już w poniedziałek dotarły do samorządów. - Samorządy poprzez ośrodki pomocy społecznej wypłacają to pierwsze wsparcie do 6 tys. złotych przeznaczone na żywność i leki - mówił minister.

Jak tłumaczył, w ten sposób pierwszy etap pomocy polegający na zabezpieczeniu poszkodowanych został zakończony, dlatego teraz można przystąpić do szacowania strat materialnych. - Tu też podjęte zostały działania upraszczające proces oceny strat. Dotychczas rzeczoznawcy oceniali skalę strat i na podstawie ich opinii były wypłacane pieniądze przez samorządy. Uproszczenie procedur będzie polegało na tym, że rzeczoznawcy zostaną zastąpieni przez urzędników posiadających uprawnienia budowlane. Tacy urzędnicy są zatrudnieni w większości urzędów gminnych - mówił minister Błaszczak dodając, że w razie potrzeby urzędnicy będą przesuwani pomiędzy urzędami, by przyśpieszyć ten proces. Ponadto, jak dodał szef MSWiA, uproszczone zostały procedury dotyczące budowy lub remontu.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Mariusz Błaszczak (minister spraw wewnętrznych i administracji)

Data emisji: 17.08.2017

Godzina emisji: 7.14

dad/mg

Zapis rozmowy

Czytaj także

Co dalej z drzewami powalonym przez nawałnicę? Lasy są przygotowane

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 14:07
Ponad 8 milionów metrów sześciennych powalonych drzew i 44 tysiące hektarów zniszczonego lasu - to bilans strat spowodowanych zeszłotygodniowymi nawałnicami. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski poinformował, że drewno z powalonych przez wichurę drzew zostanie przeznaczone dla rozwijających się zakładów drzewnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lasy Państwowe: nawałnica największą klęską w historii leśnictwa

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 14:00
Według Lasów Państwowych, nawałnica, która przeszła przez Polskę w nocy z piątku na sobotę spowodowała największą klęskę w dziejach polskiego leśnictwa. Zniszczonych zostało 44 tysiące hektarów lasu, a łączna objętość powalonych drzew wynosi ponad 8 milionów metrów sześciennych - powiedział dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski.
rozwiń zwiń