Spór o obchody Sierpnia'80. Marek Jakubiak: histeryczna opozycja liczy na korzyści polityczne

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 08:37
-  Rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych powinna być "wartością ogólnonarodową" - mówi w "Sygnałach dnia" poseł Kukiz'15.
Audio
  • Marek Jakubiak o rocznicy Porozumień Sierpniowych (Sygnały dnia/Jedynka)

W czwartek przypada 37. rocznica podpisania porozumień, w wyniku których powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność". Oddzielne obchody Sierpnia'80 organizują w czwartek w Gdańsku Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" oraz Komitet Obrony Demokracji.

Marek Jakubiak ocenia, że spór o obchody rocznicy Porozumień Sierpniowych, to "kolejne narzędzie histerycznej opozycji". - To zabieranie tożsamości i historii, rozdzielanie. Rozmydlanie tego tematu będzie powodowało, że on będzie po latach zanikał. Więc to jest działanie z premedytacją, działanie obliczone na korzyści polityczne, nie narodowe - powiedział polityk. 

- KOD usiłuje zawłaszczyć sobie dziedzictwo Solidarności, a są to rzeczy tak oczywiste, że nie powinno się o nich w ogóle dyskutować. Solidarność ma swoją tożsamość, swoją ciągłość prawną i ma też swoje święta - zaznacza gość Jedynki i dodaje, że jego zdaniem, KOD podczas swoich obchodów nie zgromadzi "więcej niż sto osób". - Ludzie w Polsce myślą: jest Solidarność, ma ciągłość prawną i to jest święto Polaków, którzy wtedy byli zrzeszeni w Solidarności - podkreślił poseł i zaapelował do działaczy KOD, by na czwartkowy wiec w Gdańsku, zamiast flag Komitetu, wzięli ze sobą flagi biało-czerwone. 

Marek Jakubiak ocenił także postawę Lecha Wałęsy, który zamierza w czwartek wziąć udział w wiecu KOD. Zdradził także, czy podobnie jak jego partyjny kolega Jarosław Porwich, chce więzienia dla posła Borysa Budki z PO. Mówił też o reparacjach wojennych Niemiec wobec Polski. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: Marek Jakubiak (poseł Kukiz'15)

Data emisji: 31.08.2017

Godzina emisji: 7.15

kh

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Obchody 37. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 11:11
W Gdańsku i w Gdyni rozpoczęły się główne obchody 37. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych, na mocy których we wrześniu 1980 roku utworzono Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność".
rozwiń zwiń