Ostatni żołnierz PWB/17/S na Pikniku Powstańczym

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 10:00
Przed nami Piknik Powstańczy organizowany przez Fundację Reduta PWPW. To okazja do spotkania z Juliuszem Kuleszą ps. Julek, ostatnim żyjącym żołnierzem oddziału PWB/17/S (Podziemna Wytwórnia Banknotów).
Audio
  • Piotr Wojciechowski zaprasza na Piknik Powstańczy (Sygnały dnia/Jedynka)
Warszawa, 27 sierpnia 2016 r. Juliusz Kulesza podczas widowiska rekonstrukcyjnego upamiętniającego walki o Redutę PWPW
Warszawa, 27 sierpnia 2016 r. Juliusz Kulesza podczas widowiska rekonstrukcyjnego upamiętniającego walki o Redutę PWPWFoto: PAP/Leszek Szymański

Jak zapowiada Piotr Wojciechowski, prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, Juliusz Kulesza będzie centralną postacią pikniku. - Do powstania przystąpił w wieku 16 lat. Dołączył do organizacji AK, która zawiązała się w ramach PWPW i walczył w budynku przy ul. Rybaki 5 obok kompleksu Wytwórni. Podczas pikniku będzie można się z nim spotkać, posłuchać jego opowieści. To varsavianista, autor 18 książek, dziwiętnasta jest w przygotowaniu - zdradza Wojciechowski.

Opowiada też o innych atrakcjach pikniku - koncercie, na którym wystąpi m.in. Luxtorpeda, prezentacji sprzętu wojskowego, a także pokazie multimedialnym z wykorzystaniem technologii mappingu 3D.

Gość Jedynki przybliża również historię obrony PWPW w czasie Powstania Warszawskiego i wyjaśnia, dlaczego Niemcy porównywali tę bitwę do walk w Stalingradzie.

Piknik Powstańczy odbędzie się 10 września przy Multimedialnym Parku Fontann w Warszawie i potrwa od godz. 10.00 do północy. Wydarzenie będziemy relacjonować na naszej antenie. W niedzielę po godz. 15.00 zaprosimy na audycję specjalną poświęconą temu tematowi.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Gość: Piotr Wojciechowski (prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych)

Data emisji: 9.09.2017

Godzina emisji: 8.15

mg/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Piosenka z barykad" - reportaż Krystyny Melion

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 12:00
Zapraszamy do wysłuchania wspomnień Hanki Brzezińskiej - aktorki i piosenkarki, która w czasie powstania śpiewała dla walczących żołnierzy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Głód, nędza, upokorzenie. Warszawa w przededniu Powstania

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 23:35
- Niemcy dążyli do wynarodowienia Polaków. Był głód, nędza i nieprawdopodobne upokorzenie - wspomina sytuację w stolicy w lipcu 1944 Tadeusz Różycki, świadek wydarzeń.
rozwiń zwiń