Rzecznik Praw Dziecka chce powstrzymać ciężarne od picia alkoholu

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 08:47
Rocznie rodzi się 9 tysięcy dzieci, które zostały uszkodzone na skutek picia alkoholu przez matkę podczas ciąży. Około tysiąca ma zdiagnozowany FAS - powiedział w "Sygnałach dnia" Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.
Audio
  • Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak o problemie ciężarnych spożywających alkohol (Jedynka/Sygnały dnia)
Audio
  • Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak o problemie ciężarnych spożywających alkohol (Jedynka/Sygnały dnia)

Marek Michalak wystąpił do prezydenta o rozważenie podjęcia inicjatywy ustawodawczej zmierzającej do ochrony nienarodzonych dzieci przed skutkami spożywania alkoholu przez matkę. FAS - Alkoholowy zespół płodowy (ang. fetal alcohol syndrome) to zespół chorobowy, który jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Alkohol, działając na nienarodzone dziecko, powoduje m.in. powstawanie zmian w budowie ciała, wad rozwojowych wielu narządów, może uszkodzić ośrodkowy układ nerwowy. FAS jest nieuleczalny.

- Złożyłem pewne propozycje wypracowane przez zespół ekspertów. One mogą i nawet powinny budzić emocje, bo ten temat od lat jest na boku - powiedział Marek Michalak. Projekt Rzecznika przewiduje, że ciężarna mogłaby zostać wysłana przez sąd na leczenie szpitalne. - Być może to nie jest doskonała propozycja, za daleko idąca - przyznał RPD i dodał, że wszystko można skrytykować, ale stoimy przed perspektywą, że urodzi się 9 tys. dzieci, które mogłyby być zdrowe. 

Rzecznik Praw Dziecka mówił również o zastąpieniu w kodeksie rodzinnym pojęcia władza rodzicielska sformułowaniem odpowiedzialność rodzicielska. Wskazał też jakimi problemami zajmuje się najczęściej. 

Ile spraw rocznie trafia do rzecznika? Co najbardziej doskwiera samym dzieciom? Zapraszamy do obejrzenia filmu z całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek 

Gość: Marek Michalak (Rzecznik Praw Dziecka)

Data emisji: 13.09.2017

Godzina emisji: 7.15

fc/ag

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Coraz mniej Polaków akceptuje kary cielesne wobec dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2016 16:49
46 proc. Polaków akceptuje klapsy, a 17 proc. uważa, że tzw. lanie dziecku nie szkodzi - wynika z najnowszego, corocznego monitoringu Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka. RPD ocenił, że to najlepsze wyniki od początku prowadzenia tych badań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik Praw Dziecka: Potrzebujemy Narodowej Strategii Walki z Przemocą wobec Dzieci

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2017 10:52
Marek Michalak apelował w rozmowie z Polskim Radiem 24 o stworzenie kompleksowego programu ochrony dzieci. – Potrzebujemy Narodowej Strategii na rzecz Walki z Przemocą wobec Dzieci – mówił Rzecznik Praw Dziecka. 1 czerwca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka.
rozwiń zwiń