Marek Jurek: tutaj rozstrzyga się przyszłości Europy

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 09:28
- Żyjemy w momencie historycznym, bo tutaj rozstrzyga się przyszłości tej Europy, w jakiej Polska będzie funkcjonować w ciągu najbliższych 20 lat - mówił na antenie radiowej Jedynki Marek Jurek, europoseł Prawicy Rzeczpospolitej. 
Audio
  • Marek Jurek twierdzi, że Komisja Europejska będzie się stawać w najbliższych latach europejskim super-rządem, mającym prymat nad rządami narodowymi (Sygnały dnia/Jedynka)
Marek Jurek, przewodniczący Prawicy Rzeczpospolitej
Marek Jurek, przewodniczący Prawicy RzeczpospolitejFoto: Polskie Radio

Jean-Claude Juncker wygłosi dziś przemówienie o stanie Unii Europejskiej. Media donoszą, że będą w nim zawarte gorzkie słowa o Polsce i Węgrach. "Rzeczpospolita" pisze nawet, że szef Komisji Europejskiej ma powiedzieć, że "Polska jest gorsza niż Brexit".

- Przemówienie na pewno będzie długie, dlatego że przewodniczący zawsze mówi długo. Z pewnością będzie nawiązywał do białej księgi, która zawierała propozycje kierunków zmian w UE sformułowanych rok temu. W gruncie rzeczy one pokazywały taką szeroką paletę możliwych ewentualności - od wspólnego rynku, tak, jak pierwotnie wyglądała Europejska Wspólnota Gospodarcza, po ścisłą unię polityczną. Oczywiście z sugestią, że lepiej robić to drugie - stwierdził europoseł.

Marek Jurek podkreślił, że Polska i Węgry są potrzebne władzom Unii Europejskiej w politycznej grze. - Z całą pewnością będą ataki na Polskę i Węgry. One spełniają taką funkcję ustrojową. To jest takie pole, na którym UE buduje swoją władzę. Guy Verhofstadt, który jest jednym z liderów Parlamentu Europejskiego, powiedział, że jemu znacznie bliżsi są ci, którzy władzom Unii się przeciwstawiają, którzy UE chcą zmieniać. W gruncie rzeczy stosunek do państw Europy Środkowo-Wschodniej, które federaliści uważają za taki twardy orzech do zgryzienia, jest takim polem eksperymentalnym, na którym Wspólnota buduje swoją władzę - ocenił polityk.

- Żyjemy w momencie historycznym, bo tutaj rozstrzyga się przyszłości tej Europy, w jakiej Polska będzie funkcjonować w ciągu najbliższych 20 lat - dodał.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek 

Gość: Marek Jurek (europosel Prawicy Rzeczypospolitej)

Data emisji: 13.09.2017

Godzina emisji: 8.16

dcz/kk

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Ryszard Czarnecki: Polska zgodnie z wolą obywateli nie zmieni swojej polityki migracyjnej

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 07:43
- Nadal będzie czerwone światło dla imigrantów spoza Europy, głównie wyznawców islamu - mówił w "Sygnałach dnia" Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.
rozwiń zwiń