Krzysztof Łapiński: konsultacje z klubami parlamentarnymi były potrzebne i skutkowały ważnymi pomysłami

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 10:15
- Treść ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości poznamy prawdopodobnie 25 września - powiedział sekretarz stanu w kancelarii prezydenta i rzecznik Andrzeja Dudy. - Wczorajsze konsultacje prezydenta z klubami parlamentarnymi były potrzebne i skutkowały ważnymi pomysłami - dodał.
Audio
  • Krzysztof Łapiński o reformie sądownictwa (Jedynka/Sygnały dnia)

Po zawetowaniu 24 lipca ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości, prezydent ma dwa miesiące na przygotowanie swoich projektów ustaw. - Ponieważ 24 września wypada w niedzielę, propozycje prezydenta poznamy prawdopodobnie następnego dnia, 25 września - powiedział Krzysztof Łapiński.  

W środę odbył się cykl spotkań prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami klubów parlamentarnych. Konsultacje dotyczyły prezydenckich projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Krzysztof Łapiński powiedział, że prezydent kończy już prace nad swoimi propozycjami, ale w kilku przypadkach przygotował dwie możliwe opcje i jeszcze nie zdecydował, które z nich znajdą się w ustawie. - Wczorajsze konsultacje służyły m.in. temu, by propozycje zgłaszane przez kluby pomogły prezydentowi w podjęciu tych decyzji - powiedział rzecznik Andrzeja Dudy.

Krzysztof Łapiński zapytany o to, czy wiadomo już, jak będzie wyglądało referendum konstytucyjne, odpowiedział, że będzie miało ono charakter konsultacyjny. - Prezydent chce poznać opinię Polaków na temat obecnej konstytucji i dowiedzieć się, co chcieliby zawrzeć w nowej - podkreślił gość Jedynki. Rzecznik prezydenta poinformował, że trwają już rozmowy z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim o kształcie referendum. Po rozmowach prezydent zgłosi swój projekt, a Senat zagłosuje, przyjmując lub odrzucając tę propozycję.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek 

Gość: Krzysztof Łapiński (kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy)

Data emisji: 14.09.2017

Godzina emisji: 8.15

abi

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Paweł Mucha: chcemy, aby to Polacy zadecydowali o ustroju państwa

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 09:55
- Polacy powinni rozstrzygnąć w referendum, jak wyobrażają sobie model efektywnej władzy. Można go sobie wyobrażać jako model prezydencki, semiprezydencki zbliżony do modelu francuskiego albo parlamentarno-gabinetowy - mówi w "Sygnałach dnia" Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta RP i pełnomocnik prezydenta ds. referendum konstytucyjnego.
rozwiń zwiń