Wybory w Niemczech. "Angela Merkel zapewnia stabilizację"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 09:38
Wybory w Niemczech to najważniejsze wydarzenie tego roku. Ich wyniki są raczej pewne, ale podział procentowy może być różny – stwierdził na antenie Jedynki prof. Piotr Wawrzyk z Instytutu Europeistyki.
Audio
  • prof. Piotr Wawrzyk o wyborach w Niemczech (Sygnały dnia/Jedynka)
Angela Merkel
Angela MerkelFoto: PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA

W niedzielnych wyborach do Bundestagu kanclerz Angela Merkel może być pewna zwycięstwa, ale jej polityczny blok CDU/CSU nie ma szans na bezwzględną większość w parlamencie.

- Jeżeli chodzi o podział procentowy, ten może się zmienić, ale kolejność na podium nie powinna. Kilka punktów może zyskać trochę Alternatywa, bo to partia, na którą zwykle Niemcy nie przyznają się, że chcą głosować. Powodem jest tu głównie poprawność polityczna. Kilka punktów procentowych mogą natomiast stracić chadecy – powiedział Piotr Wawrzyk.

Gość Jedynki dodał, że  "jeżeli sondaże się potwierdzą i chadecy dostaną w okolicy 32 proc. to wtedy zostanie odtworzona stara koalicja, bo ta z liberałami nie będzie miała wystarczającej liczby głosów". - Angela Merkel w przeciwieństwie do innych nie jest politykiem specjalnie charyzmatycznym. Zapewnia jednak stabilizację, a Niemcy z powodów historycznych nie lubią "wstrząsów" – dodał Wawrzyk.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: prof. Piotr Wawrzyk (Instytut Europeistyki)

Data emisji: 23.09.2017

Godzina emisji: 8.14

koz/ac

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak