"Postulaty rezydentów są zbieżne z tym, co planujemy zrobić w zakresie systemu opieki zdrowotnej"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 07:55
- Oczekiwania rezydentów są bardzo wysokie, ale wczoraj przeprowadziliśmy bardzo dobrą rozmowę. Widać olbrzymią troskę o przyszłość służby zdrowia, całego systemu. Rezydentom nie chodzi tylko o własne korzyści finansowe, ale o naprawę systemu - mówił na antenie radiowej Jedynki marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
Audio
  • Stanisław Karczewski zaznaczył, że lekarze rezydenci mają propozycje reformy całego systemu służby zdrowia (Jedynka/Sygnały dnia)

"Od środy od godz. 8 zawieszamy protest głodowy do czasu podjęcia rozmów z panią premier" - poinformował po spotkaniu z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim i ministrem w KPRM Henrykiem Kowalczykiem wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Łukasz Jankowski. Spotkanie z premier Beatą Szydło ma się odbyć o godz. 13. w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog".

We wtorek wieczorem, podczas trwającego ok. trzy godziny spotkania z rezydentami, minister Kowalczyk przekazał protestującym list od premier. To w nim Beata Szydło zaprosiła lekarzy na rozmowy, zastrzegła jednak, że mogą się one odbyć "dopiero po zakończeniu trwającego protestu". - Mamy dobrą wolę i liczymy na to samo - napisała premier.

- Oczekiwania rezydentów są bardzo wysokie, ale wczoraj przeprowadziliśmy bardzo dobrą rozmowę. Widać olbrzymią troskę o przyszłość służby zdrowia, całego systemu. Rezydentom nie chodzi tylko o własne korzyści finansowe, ale o naprawę systemu. Tak naprawdę ich postulaty są zbieżne z tym, co planujemy zrobić w zakresie systemu opieki zdrowotnej - zwiększyć finansowanie. Potrzebne są dodatkowe, większe pieniądze w systemie - zaznaczył Karczewski. - Widzieliśmy i czuliśmy, za co jestem rezydentom bardzo wdzięczny, że oni mają również pomysły. Przyszli ze swoim ekspertem, przeprowadziliśmy bardzo ciekawą rozmowę - dodał. 

Marszałek Senatu mówił o konkretnych propozycjach wymienianych podczas rozmów z rezydentami. - Rozmawialiśmy chociażby o składce OC, dokładnie o finansowaniu skutków wypadków właśnie z OC. To zostało wprowadzone, wcale nie wprowadzono składek (…) następna taka propozycja to przekazanie składki chorobowej do systemu opieki zdrowotnej, czyli  zwolnienia lekarskie. Niektóre kraje to zrobiły, dramatycznie zmniejszyła się tam ilość zwolnień lekarskich - tłumaczył polityk.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi:  Piotr Gociek

Gość: Stanisław Karczewski (marszałek Senatu)

Data emisji: 11.10.2017

Godzina emisji: 7.15

dcz/mg

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Premier zaprasza rezydentów na rozmowy. Warunkiem zakończenie protestu

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2017 20:29
Premier Beata Szydło zaprosiła lekarzy rezydentów na rozmowy do Centrum Dialogu Społecznego, ale "dopiero po zakończeniu trwającego protestu". "Mamy dobrą wolę i liczymy na to samo" - napisała premier w liście do protestujących.
rozwiń zwiń