Projekt "dużej ustawy reprywatyzacyjnej" zgłoszony

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 16:06
27 lat i ponad 20 projektów ustaw o reprywatyzacji. Tylko jeden z nich autorstwa rządu Jerzego Buzka przeszedł całą ścieżkę legislacyjną, ale zawetował go Aleksander Kwaśniewski.
Dyrektor Departamentu Prawa Administracyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości, prof. Kamil Zaradkiewicz podczas prezentacji projektu tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej
Dyrektor Departamentu Prawa Administracyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości, prof. Kamil Zaradkiewicz podczas prezentacji projektu tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnejFoto: PAP/Jacek Turczyk

Kolejne podejście do "dużej ustawy" zapowiada Patryk Jaki.

Wiceminister sprawiedliwości w towarzystwie dyrektora Departamentu Prawa Administracyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości, prof. Kamila Zaradkiewicza przedstawił projekt ustawy, która raz na zawsze rozwiązałaby problem reprywatyzacji.

Projekt wiceministra sprawiedliwości zakłada, że osoby poszkodowane przez powojenną nacjonalizację będą mogły ubiegać się o odszkodowanie za wywłaszczone mienie. Wypłata odszkodowań ma sięgać 20 procent wartości mienia - w przypadku wypłaty w gotówce i 25 procent jego wartości - jeśli wypłata nastąpi w obligacjach. Projekt ustawy bezwzględnie zakazuje zwrotów w naturze. Na zgłoszenie roszczeń będzie tylko rok. O odszkodowania będą mogli się ubiegać spadkobiercy w pierwszej linii właścicieli utraconych nieruchomości.

O więcej szczegółów, w tym o to, jak zadbano, żeby w projekcie nie było problemów konstytucyjnych, prawnych i legislacyjnych zapytamy Kamila Zaradkiewicza. Początek rozmowy o godz. 8.15.

***

Do słuchania "Sygnałów dnia" w czwartek (12.10) w godz. 6.00 - 9.00 zapraszają Piotr Gociek i Daniel Wydrych.

ag/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koniec patologii handlarzy roszczeń. Patryk Jaki przedstawił projekt dużej ustawy reprywatyzacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 15:00
„Kończymy z Dekretem Bieruta raz na zawsze. Sprawy, które nie zostały rozstrzygnięte, zostaną umorzone, mogą być prowadzone według nowych przepisów”, „Proponujemy wypłatę odszkodowań w gotówce do 20 proc. wartości nieruchomości w chwili nacjonalizacji oraz m.in. zakaz zwrotów w naturze” – zapowiedział w środę wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Proponowane przez resort przepisy tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej komentowali w Polskim Radiu 24 prawnik Tomasz Luterek, autor książki „Reprywatyzacja - źródła problemu” i Kuba Czajkowski ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Śpiewak dla PolskieRadio.pl: ustawa reprywatyzacyjna położy kres patologiom

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 15:42
- Założenia, które usłyszeliśmy dzisiaj brzmią bardzo dobrze, zasady są sprawiedliwe, położą kres patologiom, z którymi mieliśmy do czynienia w Warszawie, ale też innych miastach Polski - powiedział portalowi PolskieRadio.pl radny dzielnicy Śródmieście Jan Śpiewak, komentując projekt dużej ustawy reprywatyzacyjnej.  
rozwiń zwiń