Polska w rezolucji o praworządności. "Jesteśmy trochę spychani na bok"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 09:20
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy negatywnie wypowiedziało się m.in. w sprawie Polski w zakresie stosowania praworządności. Warszawa została wymieniona w tym dokumencie obok takiego kraju jak Turcja. O tej sprawie dyskutowali w Jedynce publicyści Bogumił Łoziński i Piotr Górski.
Audio
  • Bogumił Łoziński (Gość Niedzielny) i Piotr Górski, niezależny publicysta, o rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy dotyczącej Polski (Sygnały dnia/Jedynka)
Obrady Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy na sali plenarnej w Strasbourgu
Obrady Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy na sali plenarnej w StrasbourguFoto: ZPRE/coe.int/Cathérine Monfils

Bogusław Łoziński zwrócił uwagę, że reformy sądownictwa, do których odnosi się Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy, krytykując Polskę, są dopiero w toku. Przypomniał, że Rada Europy to nie jest organ Unii Europejskiej. Jego zdaniem jednak jej działanie wpisuje się w ciąg wydarzeń, z którymi mamy miejsce ostatnio (chodzi o negatywne oceny Polski). Jest zdziwiony, że RE ingeruje tak bardzo w sprawy Polski.

Zdaniem dziennikarza jest to zbyt duża ingerencja, do której nie ma podstaw prawnych. - Ustawa nie została jeszcze uchwalona, a wokół niej toczy się spór w sprawie apolityczności wyboru KRS, wyboru sędziów Sądu Najwyższego - przypomniał. W jego ocenie to dowodzi, że intencje autorów wzmianki mają podtekst ideologiczny.

Niezależny publicysta Piotr Górski zauważył, że trzeba zdawać sobie sprawę, iż obawy, które przedstawia Rada Europy, mają swoje korzenie w historii. - Państwo prawa w Europie po II wojnie światowej było obiektem troski. Obawa, że sądownictwo może popaść pod wpływy polityków, jest bardzo silna w krajach Europy Zachodniej - oświadczył.

Publicysta zaznaczył, że Polska jest traktowana w UE trochę jako element dysfunkcjonalny i że takim podejściem mieliśmy do czynienia też wcześniej, czasem bywamy spychani na margines i to stanowi problem.

***

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło 11 października rezolucję w sprawie praworządności w niektórych krajach Europy, m.in. Polsce, Bułgarii, Rumunii. Mołdawii i Turcji. Wezwano te kraje do pełnego wdrożenia praworządności. Polskie władze upomniano, aby przeprowadzana w kraju reforma sądownictwa była zgodna z normami Rady Europy w zakresie praworządności, demokracji i praw człowieka, zalecono współpracę z Komisją Wenecką i realizację jej ustaleń m.in. w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Zgromadzenie zwróciło się też do Komisji Weneckiej o opinię między innymi w sprawie przedstawionych przez prezydenta projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Rady Sądownictwa. Wniosek o przyjęcie rezolucji złożył wiceszef komisji prawnej i praw człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Bernd Fabritius.

Więcej na ten temat w audycji Jedynki.

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi:  Katarzyna Gójska-Hejke

Gość: Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny"), Piotr Górski (niezależny publicysta)

Data emisji: 13.10.2017

Godzina emisji: 8.16

Jedynka/IAR/agkm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak