Reforma sądów. Wciąż brak porozumienia Duda-Kaczyński

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2017 10:00
Andrzej Duda spotkał się wczoraj z Jarosławem Kaczyńskim, by przekazać mu uwagi dotyczące poprawek PiS do prezydenckich projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Temat w "Sygnałach dnia" komentowali Jacek Ożóg (TV Republika) i Adam Ostolski ("Krytyka Polityczna").
Audio
  • Publicyści Jacek Ożóg i Adam Ostolski o reformie sądownictwa (Sygnały dnia/Jedynka)
Warszawa, 20.10.2017 r. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wychodzi z Belwederu po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą
Warszawa, 20.10.2017 r. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wychodzi z Belwederu po spotkaniu z prezydentem Andrzejem DudąFoto: PAP/Rafał Guz

Było to już czwarte spotkanie obu polityków w sprawie reformy sądownictwa. Rzecznik PiS Beata Mazurek stwierdziła, że "wszystko zmierza ku porozumieniu" i zapowiedziała, że kolejne spotkanie ma się odbyć w przyszłym tygodniu.

"Prezydent Andrzej Duda ma bardzo poważne zastrzeżenia, do niektórych poprawek zgłoszonych przez PiS, do innych zastrzeżeń nie ma" - poinformował z kolei rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

- Myślę, że prezydent Duda zaprezentował swój pomysł na reformę, która - według niego - nie powinna być daleko idąca. Właściwie nic ma się nie zmienić, nad czym ubolewam, bo prawie wszyscy zgadzają się, że gruntowna reforma wymiaru sprawiedliwości jest potrzebna  - podkreślał Jacek Ożóg z TV Republika.

Adam Ostolski z "Krytyki Politycznej" stwierdził natomiast, że cała sytuacja jest "kolejnym przykładem na to, jak PiS zajmuje się problemami, które samo tworzy". - Ani projekty ustaw Zbigniewa Ziobry, ani projekty prezydenckie tak naprawdę nie dotyczą reformy sądów, na którą czekają Polacy, ale tego, który ośrodek władzy będzie miał większą kontrolę nad sądownictwem. Żadna z tych ustaw nie dotyczy zmniejszenia kolejek, zwiększenia poczucia sprawiedliwości i podmiotowości obywatela - oceniał.

Publicyści odnieśli się także do słów Zofii Romaszewskiej, doradczyni prezydenta, która stwierdziła, że poprawki PiS "absolutnie nie zasługują na zaakceptowanie", a partia rządząca gra z Andrzejem Dudą nieczysto.

Podczas rozmowy poruszyliśmy też kwestie protestu medyków, reprywatyzacji, relokacji uchodźców i stosunków Unii Europejskiej z Turcją. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Jacek Ożóg (TV Republika) i Adam Ostolski ("Krytyka Polityczna")

Data emisji: 21.10.2017

Godzina emisji: 8.16

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Premier: oczekuję, że wprowadzimy dogłębną reformę sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017 14:39
Premier Beata Szydło wyraziła w piątek nadzieję, że reforma sądownictwa, która jest potrzebna Polakom, zostanie w czasie rządów PiS skutecznie przeprowadzona. To jest cel mojego rządu, to jest cel PiS - podkreśliła.
rozwiń zwiń