Piotr Naimski: jeszcze w listopadzie odtajnimy raport NIK ws. umowy gazowej z 2010 r.

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017 08:31
- Jesteśmy na ostatnim etapie odtajniania dokumentów NIK ws. umowy gazowej z 2010 r. Powinno to nastąpić w przeciągu tygodnia, jeszcze w listopadzie - powiedział na antenie Jedynki pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski
Audio
  • Piotr Naimski o raporcie NIK ws. umowy gazowej z 2010 r. (Sygnały dnia/Jedynka)

Minister Piotr Naimski powiedział, że wkrótce zostanie odtajniony raport NIK-u w sprawie okoliczności podpisania kontraktu gazowego z Rosją przez rząd PO - PSL. 

czytaj więcej
gaz 1200 F.jpg
Łapówka za przychylność wobec Rosji? Udział Waldemara Pawlaka w negocjacjach umów gazowych

- W 2010 roku podpisane dokumenty międzyrządowe zostały opublikowane na stronie internetowej ówczesnego Ministerstwa Gospodarki i bardzo szybko zostały z tej strony zdjęte. Mamy pełną wiedzę na temat tego, co zostało podpisane, ale nie wiemy jak doszło do podpisania tak szkodliwych dla Polski dokumentów. Raport NIK-u został utajniony i nie można go jeszcze opublikować, bo materiały źródłowe są materiałami utajnionymi. Jesteśmy na ostatnim etapie odtajania tych dokumentów. Powinno to nastąpić w przeciągu tygodnia, jeszcze w listopadzie - powiedział Piotr Naimski.

Minister dodał, że stanowisko polskich negocjatorów w 2009 i 2010 roku, którzy rozmawiali ze stroną rosyjską na temat tych umów, niewątpliwie szokuje. - Powszechna jest informacja np. o tym, że Waldemar Pawlak chciał przedłużenia tego kontraktu do 2037 roku. Dowiedzieliśmy się o tym jeszcze podczas rozmów i na szczęście do tego nie doszło. Wtedy sytuacja była o tyle dziwna, że Komisja Europejska broniła polskiego interesu, a premier Pawlak przekonywał o rozwiązaniach dla Polski niekorzystnych. W tej umowie nie było bowiem rozwiązań, które leżałyby w polskim interesie - dodał Naimski.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Hejke

Gość: Piotr Naimski (pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej) 

Data emisji: 10.11.2017

Godzina emisji: 7.15

koz/kh

Zapis rozmowy

Czytaj także

Burza wokół Waldemara Pawlaka. Ekspert: kontrakt jamalski był dla Polski niekorzystny

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 15:07
- Gdyby prokuratura udowodniła komuś, że wziął łapówkę za realizację rosyjskich projektów energetycznych, to mielibyśmy na papierze dowód, że zależność energetyczna od Rosji kończy się zależnością polityczną - stwierdził w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl
rozwiń zwiń