Mariusz Błaszczak: jest taka grupa ludzi, którzy nie cieszą się, że Polska jest niepodległa

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 08:34
- Odkąd zmieniła się władza w Polsce, od 2015 roku, Święto Niepodległości jest bezpieczne - powiedział w "Sygnałach dnia" minister spraw wewnętrznych i administracji.
Audio
  • Mariusz Błaszczak o przebiegu i zabezpieczeniu obchodów Święta Niepodległości (Jedynka/Sygnały dnia)
Mariusz Błaszczak w radiowej Jedynce
Mariusz Błaszczak w radiowej JedynceFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Według danych policji, w całej Polsce 11 listopada odbyło się ponad 300 zgromadzeń. W największym z nich, zorganizowanym w Warszawie Marszu Niepodległości, uczestniczyło ok. 60 tys. ludzi. - Było bezpiecznie - ocenił w radiowej Jedynce szef MSWiA i podkreślił, że odkąd zmieniła się władza w Polsce obchody tego święta przebiegają w sposób spokojny. 

Odnosząc się do zarzutów działaczy Komitetu Obrony Demokracji, że zostali oni brutalnie potraktowani przez policję, Mariusz Błaszczak stwierdził, że "oni bardzo chcieli doprowadzić do tego, żeby była awantura". Przypomniał, że działacze KOD także podczas uroczystości pogrzebowych Danuty Siedzikówny "Inki" i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka" w Gdańsku próbowali przedstawić siebie jako ofiary. 

Gość "Sygnałów dnia" wskazał, że Marsz Niepodległości to zgromadzenie zarejestrowane jako cykliczne, a "grupa tych ludzi" próbowała je zablokować - a więc próbowała ograniczyć prawa innych. Oznajmił, że 11 listopada to święto wolności i radości. - Widać jest taka grupa ludzi w Polsce, którzy nie cieszą się z tego, że Polska jest niepodległa - dodał. 

Minister odpowiedział też na zarzuty dotyczące rzekomej wulgarności policji w Święto Niepodległości i skomentował obecność byłego premiera, przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska na uroczystościach. 

W audycji poruszono również temat rekonstrukcji rządu, porozumienia w sprawie reformy Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego oraz kandydatów na urząd prezydenta Warszawy. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Hejke

Gość: Mariusz Błaszczak (minister spraw wewnętrznych i administracji, PiS)

Data emisji: 13.11.2017

Godzina emisji: 7.15

fc/kk

Zapis rozmowy

Czytaj także

Szef MON: Marsz Niepodległości to wspaniały fenomen

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2017 21:39
- Marsz Niepodległości to fenomen, który od kilku lat gromadzi dziesiątki tysięcy młodych ludzi, którzy spontanicznie przyjeżdżają tu z rodzinami, by oddać hołd tym, którzy wywalczyli niepodległość; to wspaniałe - powiedział w niedzielę szef MON Antoni Macierewicz.
rozwiń zwiń