Znamy zwycięzców 10. konkursu "Książka Historyczna Roku" o Nagrodę im. Oskara Haleckiego

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 12:01
W gronie laureatów znaleźli się: Joanna Dufrat, Barbara Patlewicz, Piotr Cichoracki, Sławomir Dębski, Grzegorz Motyka, Michał Pszczółkowski i Ryszard Tomczyk. Uroczysta gala konkursu odbyła się w siedzibie Telewizji Polskiej w Warszawie. Współorganizatorem plebiscytu było Polskie Radio.
Audio
  • Znamy zwycięzców 10. konkursu "Książka Historyczna Roku" (Sygnały dnia/Jedynka)
Zwycięzcy 10. konkursu Książka Historyczna Roku
Zwycięzcy 10. konkursu "Książka Historyczna Roku"Foto: Jan Bogacz

W kategorii "Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku" jury wyróżniło dwutomową pracę Barbary Patlewicz i Ryszarda Tomczyka "Cmentarz Janowski we Lwowie. Polskie dziedzictwo narodowe".

Barbara Patlewicz powiedziała, że publikacja przywraca zapomniane nazwiska pochowanych na Cmentarzu Janowskim. Wytłumaczyła, że w książce opisano zarówno losy zwykłych ludzi, jak i wybitnych bohaterów, których nie ma na przykład w historiografii polskiej wojskowości.

W głosowaniu internetowym na najlepszą książkę naukową zwyciężyła praca "Kresy nowoczesne. Architektura na ziemiach wschodnich II RP (1921-1939)" Michała Pszczółkowskiego. Autor zwrócił uwagę na fakt, że Kresy Wschodnie to pojęcie coraz częściej zapominane, przywołując rozmowę z jedną ze studentek, która myślała, że Kresy to nazwa miejscowości.

Za najlepszą książkę popularnonaukową poświęconą historii Polski w XX wieku zarówno jury, jak i internauci uznali "Wołyń '43" Grzegorza Motyki. - Chciałbym wyrazić nadzieję, że wśród wielu rzeczy, które Polaków i Ukraińców łączą, wcześniej lub później będzie nas również łączyło to, że będziemy wspólnie stali w jednym, europejskim domu - podkreślił autor.

Po raz pierwszy w tym roku zostały przyznane nagrody w dwóch nowych kategoriach.

Za "Najlepsze wydawnictwo źródłowe poświęcone historii Polski i Polaków w XX wieku" jury uznało pracę pod redakcją Sławomira Dębskiego "Polskie Dokumenty Dyplomatyczne, 1919 styczeń - maj". Laureat przyznał, że edycja źródeł to żmudna praca, edycja dokumentów dyplomatycznych Rzeczypospolitej z lat 1918-1919 zajęła mu 12 lat.

W kategorii "Najlepsze wspomnienia dotyczące historii Polski i Polaków w XX wieku" jury uhonorowało "Dziennik wydarzeń (1939-1944)" pióra Jędrzeja Moraczewskiego, opracowany i opatrzony wstępem przez Piotra Cichorackiego i Joannę Dufrat, która zaznaczyła, że praca nad wspomnieniami pierwszego premiera II RP była wyzwaniem.

W kategorii wspomnień jury wyróżniło również książkę Justyny Błażejowskiej "Harcerską drogą do niepodległości. Od 'Czarnej Jedynki' do Komitetu Obrony Robotników".

Jesteśmy w fazie mody na historię Kresów

Przewodniczący jury prof. Antoni Dudek zwrócił uwagę, że nagrody w kategoriach najlepsza książka naukowa i popularnonaukowa przypadły publikacjom o tematyce kresowej.

- Jesteśmy w fazie mody na historię Kresów. Mam nadzieję, że będzie to dobre zainteresowanie, że zostanie zrozumiane przez naszych sąsiadów, że nie chodzi tutaj o jakiekolwiek złe zamiary z polskiej strony, tylko o to, żeby zrozumieć naszą obecność tam, nasze trudne relacje z sąsiadami i by potrafić na nowo budować te relacje w oparciu o rzetelną wiedzę i prawdę historyczną - wyjaśnił historyk.

Członek zarządu Polskiego Radia Mariusz Staniszewski podkreślił, że Kresy stanowiły przed II wojną światową blisko połowę terytorium II RP, a wiele elit miast współczesnej Polski nie istniałoby bez elit kresowych.

- Wrocław, Szczecin, Gdańsk, Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski nie mogłyby istnieć bez tych ludzi, którzy stamtąd przyjechali. Pamięć o miejscach kresowych przez lata musiała być ukrywana, nie wolno było o niej mówić. Pamiętam, jak u mnie w domu nie można było przyznawać się do tego, że coś się zostawiło za wschodnią granicą. Ale dzisiaj to wybucha w naturalny sposób. Jeśli coś było ukrywane przez lata, musi teraz eksplodować - powiedział.

Konkurs wpisał się w polską kulturę

Honorowy patronat nad konkursem objął prezydent Andrzej Duda. W liście, odczytanym przez swego doradcę Tadeusza Deszkiewicza, podkreślił, że konkurs wpisał się już w polską kulturę.

"Od pamiętnej pierwszej edycji w roku 2008, której uroczystość finałowa miała miejsce w Belwederze, z udziałem Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, aż po tegoroczną edycję dziesiątą - grono pasjonatów książki historycznej skupione wokół tej cennej inicjatywy samo współtworzy historię najnowszą kultury polskiej" - napisał w liście Andrzej Duda.

Organizatorami plebiscytu były: Polskie Radio, Telewizja Polska, Instytut Pamięci Narodowej i Narodowe Centrum Kultury.

***

Materiał Karola Darmorosa wyemitowany w ramach audycji "Sygnały dnia"

Data emisji: 24.11.2017

Godzina: 6.26

Karol Darmoros/IAR/kk/ag

Czytaj także

Odkryjmy Arkadego Fiedlera na nowo

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2015 14:49
- Zachwycał się tym, co najpiękniejsze w naszym świecie, a więc różnorodnością – mówił w Jedynce Sławomir Malinowski, dziennikarz i autor filmu "Życie pisane podróżą" o losach Arkadego Fiedlera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziewczyna wyklęta Stanisława Kociełowicz

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2016 11:37
Była harcerką, działała w konspiracji antykomunistycznej, spędziła osiem lat w sowieckim łagrze. Gościem Jedynki była "Iskierka", jedna z bohaterek książki Szymona Nowaka "Dziewczyny wyklęte 2" .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogactwo informacji w dziennikach Michała Romera

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 01:10
- Michał Romer do końca deklarował, że jest Litwinem polskiego pochodzenia. Ten wybitny humanista napisał jedno z najwybitniejszych studiów na temat Litwy - mówi prof. Leszek Zasztowt, historyk.
rozwiń zwiń