X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Znamy zwycięzców 10. konkursu "Książka Historyczna Roku" o Nagrodę im. Oskara Haleckiego

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 12:01
W gronie laureatów znaleźli się: Joanna Dufrat, Barbara Patlewicz, Piotr Cichoracki, Sławomir Dębski, Grzegorz Motyka, Michał Pszczółkowski i Ryszard Tomczyk. Uroczysta gala konkursu odbyła się w siedzibie Telewizji Polskiej w Warszawie. Współorganizatorem plebiscytu było Polskie Radio.
Audio
  • Znamy zwycięzców 10. konkursu "Książka Historyczna Roku" (Sygnały dnia/Jedynka)
Zwycięzcy 10. konkursu Książka Historyczna Roku
Zwycięzcy 10. konkursu "Książka Historyczna Roku"Foto: Jan Bogacz

W kategorii "Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku" jury wyróżniło dwutomową pracę Barbary Patlewicz i Ryszarda Tomczyka "Cmentarz Janowski we Lwowie. Polskie dziedzictwo narodowe".

Barbara Patlewicz powiedziała, że publikacja przywraca zapomniane nazwiska pochowanych na Cmentarzu Janowskim. Wytłumaczyła, że w książce opisano zarówno losy zwykłych ludzi, jak i wybitnych bohaterów, których nie ma na przykład w historiografii polskiej wojskowości.

W głosowaniu internetowym na najlepszą książkę naukową zwyciężyła praca "Kresy nowoczesne. Architektura na ziemiach wschodnich II RP (1921-1939)" Michała Pszczółkowskiego. Autor zwrócił uwagę na fakt, że Kresy Wschodnie to pojęcie coraz częściej zapominane, przywołując rozmowę z jedną ze studentek, która myślała, że Kresy to nazwa miejscowości.

Za najlepszą książkę popularnonaukową poświęconą historii Polski w XX wieku zarówno jury, jak i internauci uznali "Wołyń '43" Grzegorza Motyki. - Chciałbym wyrazić nadzieję, że wśród wielu rzeczy, które Polaków i Ukraińców łączą, wcześniej lub później będzie nas również łączyło to, że będziemy wspólnie stali w jednym, europejskim domu - podkreślił autor.

Po raz pierwszy w tym roku zostały przyznane nagrody w dwóch nowych kategoriach.

Za "Najlepsze wydawnictwo źródłowe poświęcone historii Polski i Polaków w XX wieku" jury uznało pracę pod redakcją Sławomira Dębskiego "Polskie Dokumenty Dyplomatyczne, 1919 styczeń - maj". Laureat przyznał, że edycja źródeł to żmudna praca, edycja dokumentów dyplomatycznych Rzeczypospolitej z lat 1918-1919 zajęła mu 12 lat.

W kategorii "Najlepsze wspomnienia dotyczące historii Polski i Polaków w XX wieku" jury uhonorowało "Dziennik wydarzeń (1939-1944)" pióra Jędrzeja Moraczewskiego, opracowany i opatrzony wstępem przez Piotra Cichorackiego i Joannę Dufrat, która zaznaczyła, że praca nad wspomnieniami pierwszego premiera II RP była wyzwaniem.

W kategorii wspomnień jury wyróżniło również książkę Justyny Błażejowskiej "Harcerską drogą do niepodległości. Od 'Czarnej Jedynki' do Komitetu Obrony Robotników".

Jesteśmy w fazie mody na historię Kresów

Przewodniczący jury prof. Antoni Dudek zwrócił uwagę, że nagrody w kategoriach najlepsza książka naukowa i popularnonaukowa przypadły publikacjom o tematyce kresowej.

- Jesteśmy w fazie mody na historię Kresów. Mam nadzieję, że będzie to dobre zainteresowanie, że zostanie zrozumiane przez naszych sąsiadów, że nie chodzi tutaj o jakiekolwiek złe zamiary z polskiej strony, tylko o to, żeby zrozumieć naszą obecność tam, nasze trudne relacje z sąsiadami i by potrafić na nowo budować te relacje w oparciu o rzetelną wiedzę i prawdę historyczną - wyjaśnił historyk.

Członek zarządu Polskiego Radia Mariusz Staniszewski podkreślił, że Kresy stanowiły przed II wojną światową blisko połowę terytorium II RP, a wiele elit miast współczesnej Polski nie istniałoby bez elit kresowych.

- Wrocław, Szczecin, Gdańsk, Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski nie mogłyby istnieć bez tych ludzi, którzy stamtąd przyjechali. Pamięć o miejscach kresowych przez lata musiała być ukrywana, nie wolno było o niej mówić. Pamiętam, jak u mnie w domu nie można było przyznawać się do tego, że coś się zostawiło za wschodnią granicą. Ale dzisiaj to wybucha w naturalny sposób. Jeśli coś było ukrywane przez lata, musi teraz eksplodować - powiedział.

Konkurs wpisał się w polską kulturę

Honorowy patronat nad konkursem objął prezydent Andrzej Duda. W liście, odczytanym przez swego doradcę Tadeusza Deszkiewicza, podkreślił, że konkurs wpisał się już w polską kulturę.

"Od pamiętnej pierwszej edycji w roku 2008, której uroczystość finałowa miała miejsce w Belwederze, z udziałem Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, aż po tegoroczną edycję dziesiątą - grono pasjonatów książki historycznej skupione wokół tej cennej inicjatywy samo współtworzy historię najnowszą kultury polskiej" - napisał w liście Andrzej Duda.

Organizatorami plebiscytu były: Polskie Radio, Telewizja Polska, Instytut Pamięci Narodowej i Narodowe Centrum Kultury.

***

Materiał Karola Darmorosa wyemitowany w ramach audycji "Sygnały dnia"

Data emisji: 24.11.2017

Godzina: 6.26

Karol Darmoros/IAR/kk/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Odkryjmy Arkadego Fiedlera na nowo

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2015 14:49
- Zachwycał się tym, co najpiękniejsze w naszym świecie, a więc różnorodnością – mówił w Jedynce Sławomir Malinowski, dziennikarz i autor filmu "Życie pisane podróżą" o losach Arkadego Fiedlera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziewczyna wyklęta Stanisława Kociełowicz

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2016 11:37
Była harcerką, działała w konspiracji antykomunistycznej, spędziła osiem lat w sowieckim łagrze. Gościem Jedynki była "Iskierka", jedna z bohaterek książki Szymona Nowaka "Dziewczyny wyklęte 2" .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogactwo informacji w dziennikach Michała Romera

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 01:10
- Michał Romer do końca deklarował, że jest Litwinem polskiego pochodzenia. Ten wybitny humanista napisał jedno z najwybitniejszych studiów na temat Litwy - mówi prof. Leszek Zasztowt, historyk.
rozwiń zwiń