X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Borys Budka: ten projekt nie różni się od tego, co prezydent już zawetował

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 08:48
Jeżeli prezydent dotrzymuje słowa, a ja wierzę, że głowa państwa powinna dotrzymywać słowa, to nie ma innego wyjścia, aniżeli zawetować ten bardzo zły, przjęty projekt ustawy - powiedział w "Sygnałach dnia" Borys Budka z PO o ustawie o KRS przegłosowanej w sejmowej komisji sprawiedliwości. 
Audio
  • Borys Budka o pracach w komisji nad ustawą o KRS (Jedynka/Sygnały dnia)

Sejmowa komisja sprawiedliwości zakończyła prace nad przygotowanym przez prezydenta projektem nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło siedem poprawek, które zostały przyjęte. Poprawki te zostały uzgodnione podczas konsultacji przedstawicieli partii rządzącej i prezydenta. Komisja rekomendowała przyjęcie projektu z tymi poprawkami. 

- Nie ma żadnej reformy, nigdy nie było reformy - stwierdził w radiowej Jedynce były minister sprawiedliwości. - Jest tylko i wyłącznie ustawa, która ma zapewnić, by w sądach, w KRS, w Sądzie Najwyższym znalazły się osoby uzależnione od władzy, obojętnie kto tę władzę będzie sprawował - dodał Borys Budka.

Jego zdaniem prezydent powinien zawetować także tę ustawę, bo ona "tak naprawdę nie różni się od tego, co prezydent już zawetował". 

Budka przypomniał, jak prezydent mówił, że nie zgodzi się na tak dużą rolę prokuratura generalnego jeśli chodzi o w KRS. Tymczasem - jak mówił gość Jedynki - posłowie PiS na komisji, wbrew stanowisku kancelarii prezydenta zaprezentowanemu na tej komisji, uchwalili poprawkę, dzięki której 25 prokuratorów będzie mogło zgłaszać sędziów do KRS. - To jest totalne wywrócenie tej ustawy. W Polsce mamy ok. 6 tys. prokuratorów i każdy podlega panu ministrowi Ziobro - alarmował polityk Platformy Obywatelskiej. 

Andrzej Duda miał także nie zgodzić się, by zwykłą większością wybierać sędziów do KRS. Budka wskazał, że PiS przepchnął poprawkę, która pozwala wybrać w ten sposób sędziów, jeśli nie uzbiera się większość 3/5. - PiS może zagłosować przeciw w pierwszym kroku, a później wybrać swoich sędziów - wyjaśnił. 

Poseł poinformował też, że jest przygotowywane zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez przewodniczącego komisji Stanisława Piotrowicza. - Poddał pod głosowanie poprawki, które nie zostały posłom przedstawione - wyjaśnił Budka i wskazał, że przewodniczący poświadczył nieprawdę oraz nadużył swoich uprawnień. 

W audycji mówiono także o mechanizmach nacisku na sędziów, zarzutach Mariusza Błaszczaka wobec Ryszarda Petru, immunitecie Cezarego Grabarczyka i kandydaturze Rafała Trzaskowskiego na prezydenta Warszawy.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Borys Budka (poseł PO, były minister sprawiedliwości)

Data emisji: 29.11.2017

Godzina emisji: 7.16

fc/ag

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Reforma sądownictwa. Prezydencki minister: w KRS konieczna obecność sędziów popieranych przez opozycję

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 13:00
Prezydent Andrzej Duda wskazuje na konieczność, aby w Krajowej Radzie Sądownictwa były zagwarantowane miejsca dla sędziów cieszących się poparciem opozycji, o ile będzie ona miała taką wolę - podkreślił wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja sprawiedliwości za uchwaleniem projektu prezydenta ws. KRS, wraz z wszystkimi poprawkami PiS

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 20:16
Sejmowa komisja sprawiedliwości opowiedziała się za uchwaleniem projektu prezydenta Andrzeja Dudy ws. Krajowej Rady Sądownictwa - wraz ze wszystkimi siedmioma poprawkami zgłoszonymi przez PiS.
rozwiń zwiń