Szef PKW: nie wycofujemy się z udziału w pracach nad prawem wyborczym

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 08:36
- Nie było naszą intencją całkowite wycofanie się w udziału w procesie legislacyjnym. Uznaliśmy, że skoro podczas posiedzenia sejmowej komisji nie było możliwości, żeby przedstawić nasze merytoryczne stanowisko, to wycofujemy się z udziału w pracach na tym etapie - powiedział w "Sygnałach dnia" Wojciech Hermeliński, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.
Audio
  • Szef PKW Wojciech Hermeliński o projekcie zmian w prawie wyborczym (Sygnały dnia/Jedynka)

W piątek (1.12) przedstawiciele PKW opuścili posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej ds. Prawa Wyborczego. - Cały czas padały oskarżenia, z których wynikało jakoby wybory w 2014 roku były sfałszowane. Z tego powodu możliwość przedstawienia przez nas merytorycznego stanowiska ws. nowego prawa wyborczego stała się iluzoryczna. Tym bardziej, że my je już zawarliśmy w piśmie, które przedłożyliśmy na życzenie sejmowej komisji - tłumaczył sędzia Wojciech Hermeliński.

Gość Jedynki stanowczo zaprzeczył, że w 2014 roku doszło do sfałszowania wyborów. - Na 1500 protestów Sąd Najwyższy tylko w 53 przypadkach przyznał rację skarżącym, a dotyczyły one nieprawidłowości w poszczególnych obwodach. W żaden więc sposób te sytuacje nie mogły przełożyć się generalnie na wynik wyborczy - podkreślał szef PKW.

Dlaczego Wojciech Hermeliński uważa proponowane przez PiS zmiany w ordynacji wyborczej za nierealne?

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska-Hejke

Gość: Wojciech Hermeliński (przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej)

Data emisji: 4.12.2017

Godzina emisji: 7.15

pg

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Sejm: komisja nadzwyczajna przyjęła zapisy dot. komisarzy wyborczych

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 22:49
Powiatowy komisarz wyborczy dokona podziału gminy na obwody głosowania - to jedna ze zmian przyjętych w piątek przez sejmową komisję nadzwyczajną ds. zmian w Kodeksie wyborczym. PKW zrezygnowała z udziału w pracach komisji w związku "z zarzutami o fałszowanie wyborów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co zmieni się w ordynacji wyborczej? Poseł PiS zapowiada kolejną poprawkę

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2017 08:01
Wiceszef sejmowej komisji nadzwyczajnej Marcin Horała (PiS) wyraził nadzieję, że sejmowe prace nad projektem zmian m.in. w prawie wyborczym zakończą się jeszcze w tym roku. Nie wykluczył, że zgłoszona zostanie poprawka zakładająca wydłużenie kadencji władz samorządowych do pięciu lub sześciu lat.
rozwiń zwiń