KE uruchomiła artykuł 7. wobec Polski. "Działania Komisji są wbrew prawu"

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2017 10:22
- Wszystko, co było pomiędzy zapytaniem Polski o pierwsze wyjaśnienia a tym wczorajszym wnioskiem Komisji Europejskiej o uruchomienie art. 7 było wbrew prawu - powiedział w "Sygnałach dnia" eurodeputowany Marek Jurek.
Audio
  • Marek Jurek o uruchomieniu art. 7 traktatu UE wobec Polski (Sygnały dnia/Jedynka)
Marek Jurek
Marek JurekFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Komisja Europejska zdecydowała w środę o wysłaniu wniosku do unijnych krajów o stwierdzenie zagrożenia dla praworządności w Polsce. Bruksela rozpoczęła wobec Warszawy procedurę z artykułu 7. unijnego traktatu.

- Te zalecenia, które dodatkowo sformułowano we wczorajszej decyzji, która jest pierwszą próbą wejścia na drogę traktatów, to również jest jakieś wyprzedzanie działań Rady Europejskiej. Działań, które rządy krajów członkowskich mogą podjąć, ale dopiero wtedy, gdyby 22 rządy zdecydowały w podobny sposób. A pan Timmermans uważa, że stoi ponad rządami. Co więcej, mówi że potrzebny jest ktoś, kto będzie stał ponad rządami, bo nie można się tak biernie przyglądać, jak w którymś z państw Europy, szczególnie Środkowej, dzieje się coś, a władze UE nie mają na to wpływu - uważa Marek Jurek.

Czy Polska ma się czego obawiać po uruchomieniu procedury z artykułu 7. unijnego traktatu? Jaki powinien być długafalowy cel polityki Polski w ramach UE? Posłuchaj nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Marek Jurek (eurodeputowany, prezes Prawicy RP)

Data emisji: 21.12.2017

Godzina emisji: 8.14

pg

Zapis rozmowy

Czytaj także

KE uruchamia art. 7 unijnego traktatu wobec Polski. "Jesteśmy gotowi do dialogu"

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 13:49
Komisja Europejska rozpoczyna procedurę wobec Polski z artykułu 7 unijnego traktatu. Komisarze na posiedzeniu w Brukseli zdecydowali o wysłaniu wniosku do krajów członkowskich o stwierdzenie zagrożenia dla praworządności w Polsce. Zaakceptowali tym samym propozycję wiceszefa Komisji Europejskiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artykuł 7. Polityczny atak na Polskę czy klęska rządu PiS?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 18:50
KE zdecydowała w środę o uruchomieniu art. 7 traktatu UE wobec Polski. – To jest tylko i wyłącznie gra polityczna – komentował Jacek Żalek z PiS. – Dzisiaj Polska klęczy przed Viktorem Orbanem – ocenił Witold Zembaczyński z Nowoczesnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: chcę przywrócić Polakom poczucie sprawiedliwości; Timmermans mi tego nie zabroni

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 22:02
- Decyzja KE o uruchomieniu art. 7 traktatu unijnego wobec Polski jest czysto polityczna, nie ma nic wspólnego z żadnym elementem merytorycznym - powiedział Andrzej Duda. Według prezydenta, nie ma żadnego uzasadnienia merytorycznego dla podjęcia przez Komisję Europejską takiej decyzji.
rozwiń zwiń