Konrad Szymański: przestańmy bać się sankcji ze strony UE

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 09:16
- To, co dzisiaj jest przedmiotem procedowania ze strony Komisji Europejskiej nie można nazywać procedurą sankcyjną. To rodzaj procedury stwierdzenia politycznych wątpliwości co do danego kraju i nic więcej - powiedział w "Sygnałach dnia" wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Konrad Szymański.
Audio
  • Wiceszef MSZ Konrad Szymański po wizycie premiera Mateusza Morawieckiego na Węgrzech (Sygnały dnia/Jedynka)
Wiceszef MSZ Konrad Szymański
Wiceszef MSZ Konrad SzymańskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Gość Jedynki odniósł się również do wczorajszej deklaracji premiera Węgier Victora Orbana, że jego kraj nie poprze sankcji dla Polski w ramach art. 7 unijnego traktatu. - Byłoby dobrze, gdybyśmy przestali się bać sankcji, bo taki scenariusz nie wchodzi w grę. M.in. z uwagi na bardzo jasne stanowisko Węgier w tej sprawie - stwierdził Konrad Szymański.

Jak przekonywał wiceminister, uruchomienie art. 7 wobec Polski to dla państw członkowskich Unii Europejskiej "wyjątkowo niewygodna sprawa". - Będą one musiały opowiedzieć się, co tak naprawdę sądzą na temat postępowania Komisji Europejskiej wobec Polski; co sądzą na temat poszczególnych - często bardzo szczegółowych, często bardzo wątpliwych - zarzutów, które stawiane są polskim reformom wymiaru sprawiedliwości. Wiele osób ma wątpliwości, czy Komisja postępuje politycznie rozsądnie. To już jednak jest kwestia odpowiedzialności KE, nic na to nie poradzimy. Jedyne co może zaoferować państwom członkowskim, to rzetelna informacja o tym, co naprawdę dzieje się w Polsce - tłumaczył wiceszef MSZ.

Jakie inne tematy - zdaniem Konrada Szymańskiego o wiele ważniejsze niż art. 7 - były poruszane podczas wizyty premiera Mateusza Morawieckiego na Węgrzech? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Konrad Szymański (wiceminister spraw zagranicznych)

Data emisji: 4.01.2018

Godzina emisji: 7.39

pg/kk

Zapis rozmowy

Czytaj także

Polska i Węgry potwierdzają: nie zmienimy zdania ws. migracji

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 18:27
- Nie zmieniamy naszej polityki względem migracji - powiedział po spotkaniu z premierem Węgier Viktorem Orbanem szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki. Orban ocenił, że dotychczasowa polityka migracyjna UE "poniosła fiasko".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Viktor Orban: wspólnota losu każe nam stanąć u boku Polski ws. art. 7

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 21:00
Procedura wytoczona przez Komisję Europejską wobec Polski nie ma faktycznych podstaw i samo postępowanie jest nieprawidłowe; Polskę spotyka niesprawiedliwość, wspólnota losu Europy Środkowej nakazuje nam stanąć przy jej boku - powiedział premier Węgier Viktor Orban.
rozwiń zwiń