Polacy coraz chętniej żenią się z Ukrainkami

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 11:00
Polscy mężczyźni coraz częściej wybierają na żony Ukrainki. Do regionów, w których takich ślubów jest najwięcej, należy Lubelszczyzna. - W 2016 roku takich małżeństw było 81, a dwa lata wcześniej 37 - mówi Magdalena Rosołowska z Urzędu Statystycznego w Lublinie.
Audio
  • Coraz więcej polsko-ukraińskich ślubów (Sygnały dnia/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Orest Drozda

Ekspertka jednocześnie zaznacza, że podobnego wzrostu nie widać w przypadku związków mężczyzn z Ukrainy z kobietami z Polski. W 2016 roku takich małżeństw w województwie lubelskim było 16.

Prof. Włodzimierz Piątkowski z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej przyznaje, że tego rodzaju zjawisko nie jest nowe. - Jest to powtórzenie trendów, które wcześniej zachodziły w Europie zachodniej. Socjologowie interesowali się tematem małżeństw polsko-włoskich i polsko-niemieckich. Zwróćmy uwagę, że najczęściej małżonka pochodzi z krajów biedniejszych, a małżonek - z zasobniejszych - podkreśla profesor.

Nasz reporter Tomasz Spicyn zapytał mieszkające w Polsce Ukrainki, czy takie małżeństwa częściej zawiera się z miłości, czy z rozsądku. Z nagrania dowiecie się też, za których obcokrajowców najchętniej wychodzą Polki i czy małżeństwa międzynarodowe są trwałe.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Wiesław MolakKatarzyna Gójska-Hejke

Przygotował: Tomasz Spicyn

Data emisji: 5.01.2018

Godzina emisji: 8.14

mg/kk

Czytaj także

"Rośnie liczba ślubów i rozwodów"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 13:50
W Dniu Zakochanych zastanawiamy się, czy w czasach, kiedy wiele małżeństw się rozpada, a związki nieformalne są społecznie akceptowalne, warto w ogóle decydować się na ślub.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pary z różnicą wieku. "Na nas nie robi to już wrażenia"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 20:37
- Różnica wieku w związkach nie jest już tak szokująca jak dawniej, choć niektórych wciąż to dziwi. Zwykle, jeśli para ma problemy, to nie wynikają one z tego, ile kto ma lat - mówi psycholog Monika Dreger.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zorganizować udany ślub i wesele?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2017 13:03
Święta i późniejszy okres świąteczno-noworoczny to czas, w którym następuje wysyp ślubów i wesel. Nie ma recepty, na ile wcześniej ślubne i weselne uroczystości należy zacząć organizować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy teściowa wtrąca się we wszystko

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 13:39
Ślub dzieci to szczęśliwy, ale i trudny moment w życiu każdych rodziców. Przyjmują do rodziny kogoś, kto jest inny od ich dziecka. Jak postępować, by relacje między teściowymi a małżonkami układały się lepiej? O tym mówiła w "Czterech porach roku" psycholog rodzinny dr Sabina Zalewska.
rozwiń zwiń