"Unia Europejska to solidarna wspólnota państw, a nie województw w strukturze federalnej"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 09:33
W "Sygnałach Dnia" ostatnie wydarzenia - burzliwe obrady Sejmu oraz wystąpienie Andrzeja Dudy o polityce zagranicznej i UE - komentowała dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, socjolog i etnograf, doradca prezydenta RP.
Audio
  • Rozmowa z dr Barbarą Fedyszak-Radziejowską (Sygnały Dnia/Jedynka)
Audio
  • Rozmowa z dr Barbarą Fedyszak-Radziejowską (Sygnały Dnia/Jedynka)

"Totalna zapaść opozycji", "Opozycja ma w końcu sposób na PiS - walkower", "Opozycja w rozsypce" - to tytuły prasowe po sejmowych głosowaniach w sprawie ustaw dotyczących aborcji. - Problem opozycji jest poważniejszy, to nie tylko kwestia techniki, czy socjotechniki działania opozycji, ale bardzo poważnych problemów programowych - oceniła dr Barbara Fedyszak-Radziejowska.

- Mocne jest osadzenie w polskim społeczeństwie przekonania, że życie powinno być chronione od początku, nie na zasadzie radykalnej ustawy, która wszystkiego zakazuje - powiedziała socjolog. Jak dodała "w społeczeństwie w którym zakorzenione są takie poglądy, bardzo trudno jest być opozycją z sukcesem, która od tego abstrahuje".

Gość audycji odniosła się także do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z korpusem dyplomatycznym i kwestii polityki europejskiej.

- To przemówienie było dla mnie dobrym przykładem skutecznej współpracy, zarówno w sferze wartości, jak i w sferze aktywności dyplomatycznej trzech ośrodków - premiera, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i prezydenta - podkreśliła dr Fedyszak-Radziejowska. - Dla mediów ciekawszy jest konflikt niż współpraca, ale dobrze tę współpracę zauważyć.

Zdaniem socjolog przeżywana w tym roku rocznica 100-lecia odzyskania Niepodległości jest pokazaniem głosu państwa doświadczonego. - Ta rocznica jest też dla nas przewodnikiem po rozumieniu Unii Europejskiej jako solidarnej wspólnoty państw, a nie województw w jednej strukturze federalnej - powiedziała dr Barbara Fedyszak-Radziejowska.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której poruszono także kwestię europejskiej polityki rolnej.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: dr Barbara Fedyszak-Radziejowska (socjolog i etnograf)

Data emisji: 12.01.2018

Godzina emisji: 8.14

pr/kh

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Barbara Fedyszak-Radziejowska: obecna opozycja to ludzie władzy na urlopie

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 09:17
- Decyzje podejmowane po merytorycznej rozmowie zawsze są lepsze - powiedziała w "Sygnałach dnia" Barbara Fedyszak-Radziejowska, komentując sytuację polityczną po prezydenckich wetach ustaw o SN i KRS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm zdecydował w sprawie projektów nowelizacji prawa aborcyjnego

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 09:07
Posłowie zdecydowali w środę w głosowaniu, że obywatelski projekt komitetu "Ratujmy Kobiety 2017", który zakładał liberalizację obowiązujących przepisów ws. aborcji nie będzie dalej procedowany. Jednocześśnie głosami większości podjęto decyzję o skierowaniu do dalszych prac projektu Komitetu Obywatelskiego #ZatrzymajAborcję. Zakłada on zaostrzenie obowiązujących przepisów ws. aborcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejny poseł odchodzi z Nowoczesnej. Szeregi partii opuści Adam Cyrański

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 21:12
Według nieoficjanych informacji poseł Adam Cyrański odchodzi z Nowoczesnej. Cyrański to jeden z posłów Nowoczesnej, którzy nie wzięli udziału w środowym głosowaniu nad projektem liberalizującym przepisy aborcyjne.
rozwiń zwiń