Jacek Sasin: czekamy, aż Izrael skompletuje zespół ds. dialogu

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 08:30
Po rozmowie premiera Mateusza Morawieckiego i premiera Benjamina Netanjahu uzgodniono powstanie grupy ds. dialogu historyczno-prawniczego. Czekamy na ruch ze strony izraelskiej – wskazanie członków tej grupy - mówił w Jedynce minister w Kancelarii Premiera Jacek Sasin.
Audio
  • Jacek Sasin, minister w kancelarii premiera, o noweli ustawy o IPN (Sygnały dnia/Jedynka)
Audio
  • Jacek Sasin, minister w kancelarii premiera, o noweli ustawy o IPN (Sygnały dnia/Jedynka)

Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, pytany czy na poziomie rządowym kontynuowany jest dialog ze stroną izraelską, powiedział, że po rozmowie szefa polskiego rządu z premierem Izraela powstał zespół, który ma prowadzić dialog. Dodał, że na tym poziomie ma się toczyć dialog historyczno-prawniczy. Teraz jednak Izrael powinien wskazać członków grupy po swojej stronie.

Jacek Sasin przypomniał, że w zeszłym tygodniu odbyło się spotkanie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego  z ambasador Izraela Anną Azari. - Jesteśmy otwarci na dialog, chcemy rozmawiać, prostować prawdę historyczną, chcemy o nią walczyć, wyjaśniać wszelkie wątpliwości – zapewniał.

- Od kiedy wybuchł kryzys, działania strony polskiej są bardzo intensywne, zwłaszcza osobiste zaangażowanie premiera – dodał Jacek Sasin.

Polityk pytany, czy rozmowy dotyczące tak drażliwej sprawy jednak nie powinny były być prowadzone przez MSZ, bo ma w tym zakresie większe doświadczenie, stwierdził, że gdyby sygnały ze strony Izraela były silniejsze, wtedy dialog prowadzony byłby również przez inne instytucje, nie tylko autora ustawy, czyli resort sprawiedliwości.

Internetowy serwis Polskiego Radia - GermanDeathCamps.info

Zmiany m.in. w ustawie o IPN przygotował resort sprawiedliwości, przepisy ws. m.in. ukraińskich nacjonalistów zaproponowali członkowie klubu Kukiz'15. 

Więcej w audycji.

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska-Hejke

Gość: Jacek Sasin, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów

Data emisji: 05.02.2018

Godzina emisji: 7:15

agkm/kh

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bronisław Wildstein: mamy rozmawiać i poszukiwać partnerów w Izraelu

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 15:52
- Myślę, że kryzys, który pojawił się w relacjach polsko-żydowskich, bo nie tylko polsko-izraelskich, nie wynika tylko z treści ustawy, choć są podstawy, by spojrzeć na to z tej strony - powiedział w rozmowie z portalem Polskieradio.pl Bronisław Wildstein, członek zespołu ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bronisław Wildstein: pamięć jest niesprawiedliwa

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 19:39
- Pamięć Żydów, którzy przez swoje doświadczenie patrzą na Holocaust, jest straszną traumą - powiedział w rozmowie z portalem Polskieradio.pl Bronisław Wildstein, członek zespołu ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Czaputowicz: jesteśmy najbardziej proizraelskim państwem w całej Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 06:52
- Nie może być tak, że inne państwa będą nam nakazywały taki lub inny kształt ustaw przyjmowanych w naszym kraju. To jest suwerenna decyzja polskiego parlamentu - mówi szef MSZ Jacek Czaputowicz w rozmowie z tygodnikiem "Sieci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Apel Beaty Szydło. "Nieważne, czy jesteś z obozu rządzącego, czy opozycji"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 11:00
"Dzisiaj nie można kierować się ambicjami i politycznymi sympatiami, nieważne, czy jesteś z obozu rządzącego, czy opozycji. Ważne, czy bronisz Polski" - napisała na Twitterze wicepremier Beata Szydło. Podkreśliła, że "Polska to nasz wspólny obowiązek".
rozwiń zwiń