Patryk Jaki o nowelizacji ustawy o IPN: przyszedł moment, żeby powiedzieć "dość"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 07:57
- Byliśmy "chłopcem do bicia". Jeżeli Polskę dało się wrobić w Holokaust, to już da się nas wrobić we wszystko. Przyszedł moment, żeby powiedzieć "dość" i dobrze, że całe państwo wreszcie się zmobilizowało - mówił w "Sygnałach dnia" wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.
Audio
  • Patryk Jaki o nowelizacji ustawy o IPN (Sygnały dnia/Jedynka)
Audio
  • Patryk Jaki o nowelizacji ustawy o IPN (Sygnały dnia/Jedynka)

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o IPN, która przewiduje m.in. kary za przypisywanie państwu lub narodowi polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę. Postanowił jednocześnie - w trybie kontroli następczej - skierować ustawę do TK. Nowelizacja wywołała kontrowersje m.in. w Izraelu, USA i na Ukrainie.

Patryk Jaki tłumaczył, że do dziś nie ma oficjalnego stanowiska ambasady Izraela w tej sprawie. Jak mówił, było dużo uwag do ustawy o IPN w 2016 roku, ale przez ostatni rok w Ministerstwie Sprawiedliwości odbyły się cztery spotkania z ambasador albo zastępcą ambasadora Izraela, na których ani razu nie padł ten temat.

- Skoro przez cały rok strona izraelska w osobistych rozmowach z nami nie zgłaszała wątpliwości, to dlaczego mamy uznać, że coś jest nie w porządku? - podkreślił gość Jedynki.

Wiceminister sprawiedliwości dodał, że "praktycznie wszystkie państwa Unii Europejskiej mają przepisy karne, które bronią dobrego imienia swojego narodu, tylko Polska nie może mieć".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Patryk Jaki (wiceminister sprawiedliwości)

Data emisji: 08.02.2018

Godzina emisji: 7.15

mr/mg/abi

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Po raz pierwszy tak mocno wybrzmiało, że nie było polskich obozów"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 06:45
- Po raz pierwszy na świecie tak mocno wybrzmiało, że nie było polskich obozów koncentracyjnych - powiedział wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, odnosząc się do konfliktu wokół noweli ustawy o IPN. - To nawet dobrze dla Polski, że przyszło takie katharsis - podkreślił.
rozwiń zwiń