X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Solidną i systemową politykę historyczną można budować przez istnienie trwałych instytucji"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 14:20
- Zawsze warto się bić o to, żeby w polityce historycznej wygrywała prawda. Ta prawda nas broni, broni polskiego doświadczenia, polskiej dumy, polskiego honoru - powiedział w "Sygnałach dnia" wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. 
Audio
  • Jarosław Sellin o polskiej polityce historycznej (Jedynka/Sygnały dnia)

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni". Nowela wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela, USA i Ukrainy. 

- W porównaniu z innymi narodami – zwłaszcza w tej najnowszej historii – generalnie nie mamy się czego wstydzić, zachowaliśmy się jak trzeba - powiedział Jarosław Sellin. Wyraził ubolewanie, że w polskim Muzeum II Wojny Światowej brakuje opowieści o tym, jak niemiecki plan przewidywał zniszczenie Polaków, którzy przeszkadzali w realizacji planów tzw. Lebensraum i nie mamy gdzie zaprosić zagranicznych historyków, czy dziennikarzy, którzy wykazują się dużą ignorancją.

- Plany były jasno formułowane. Najpierw wymordowanie elit polskich i to się zaczęło już od pierwszych dni i tygodni wojny, potem przekształcenie Polaków w naród niewolników niewykształconych, którzy mają tylko ciężką pracą fizyczną służyć narodowi panów. W kolejnym etapie wysiedlenie części za Ural albo wymordowanie - przypomniał wiceminister.

Zobacz internetowy serwis edukacyjno-społeczny Polskiego Radia - GermanDeathCamps.info >>>

Jarosław Sellin podkreślił, że solidną i systemową politykę historyczną można budować przez istnienie trwałych instytucji i jest bardzo ważne, żeby było ich więcej niż dziś. - Dlatego budujemy Muzeum Historii Polski, Muzeum Józefa Piłsudskiego, Muzeum Jana Pawła II, Muzeum Żołnierzy Wyklętych, Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej, bo i ta historia światu kompletnie nie jest znana, że Polska jest jedną z najstarszych demokracji w Europie, że miała potężne państwo - wyliczył gość radiowej Jedynki. Dodał, że powstaną też seriale i filmy kinowe dotyczące historii II wojny światowej.

Nowe zadania ma też otrzymać 26 Instytutów Polskich rozsianych po całym świecie. - Żeby promowały nie tylko polską kulturę, czy polską dyplomację publiczną, ale też polską pamięć historyczną - wyjaśnił. Z kolei w Nowym Jorku - największym obecnie skupisku ludności żydowskiej - planowana jest budowa filii Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. - To jest praca na wiele lat, tego się nie robi "akcyjnie" - podkreślił Sellin.

Wiceminister w audycji ocenił też działania Polskiej Fundacji Narodowej. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy o walce z fałszywymi kodami pamięci.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Jarosław Sellin (wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego)

Data emisji: 20.02.2018

Godzina emisji: 8.15

fc/kh

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jarosław Sellin ws. projektu Knesetu: ta eskalacja mnie smuci

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 20:55
- Ta eskalacja mnie smuci - powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin, odnosząc się do informacji, że deputowani Knesetu popierają projekt na mocy którego Polska zostałaby oskarżona o negowanie Holokaustu. - Mam nadzieję, że zakończy to powołanie grupy roboczej do dialogu historycznego - dodał.
rozwiń zwiń