Wzmożona zachorowalność na grypę. "Nie pamiętam takiego sezonu"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 07:51
Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH w Warszawie wynika, że do 15 lutego br. zarejestrowano 2 923 574 przypadki zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i choroby grypopodobne.
Audio
  • Nie pamiętam takiego sezonu, w którym by było tak dużo infekcji (Sygnały dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Subbotina Anna/shutterstock.com

- Nie pamiętam takiego sezonu, w którym by było tak dużo infekcji - podkreślił w audycji "Sygnały dnia" prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

Wskazał, że należy odróżnić chorobę przeziębieniową od grypy. - Choroba przeziębieniowa to ok. 200 różnego rodzaju wirusów, to są zwykle łagodne infekcje. Natomiast grypa jest chorobą poważną - wyjaśnił.

Gość radiowej Jedynki zalecił, by w przypadku, gdy mamy wysoką temperaturę, gdy się bardzo źle czujemy, mamy bóle kostno-stawowe czy bóle głowy zgłosić się do lekarza. To zalecenie dotyczy szczególnie seniorów i małych dzieci.

- Lekarz jest w stanie odróżnić, z dużą dozą prawdopodobieństwa, a w razie czego nawet wykonać badania dodatkowe, czy jest to choroba przeziębieniowa, czy jest to grypa i wdrożyć odpowiednie leczenie - powiedział.

Jaki jest najlepszy sposób, żeby uniknąć choroby? Dlaczego warto się zaszczepić? Czy w tym sezonie można jeszcze przyjąć szczepionkę?

"Generalnie jesteśmy za e-projektami, ale..."

Od 1 lipca tego roku elektroniczne zwolnienia lekarskie całkowicie zastąpią papierowe druki ZUS ZLA (często nazywane L4). Dzięki e-zwolnieniom pacjenci nie będą musieli osobiście fatygować się do miejsca pracy, by dostarczyć formularz. Rozwiązanie to budzi jednak obawy lekarzy.

- My generalnie jesteśmy za tymi wszystkimi e-projektami, e-zdrowie jest na pewno "zdrowiem plus", ale z drugiej strony chcemy, aby pewne rzeczy, pewne ustalenia były z nami konsultowane. Tak nie było w przypadku e-ZLA - stwierdził dr Sutkowski.

- Mogą być z tego powodu pewne kłopoty. Do tej pory kilka procent zwolnień w ten sposób powstaje a ogólnie tych zwolnień jest bardzo, bardzo dużo. System może być niewydolny - dodał gość Jedynki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzą: Henryk Szrubarz i Daniel Wydrych

Gość: dr Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych)

Data emisji: 24.02.2018

Godzina emisji: 7.15

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

"Jesteśmy wśród krajów o największej zachorowalności na grypę"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 16:53
W Polsce - w obecnym sezonie grypowym - odnotowano już prawie 3 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i choroby grypopodobne.
rozwiń zwiń