Walka ze smogiem. Z rynku znikną muły i flotokoncentraty

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 15:15
Ministrowie przyjęli projekt ustawy, która ustala normy jakości dla węgla, którym Polacy palą w swoich domach. To niejedyne rozwiązanie, które ma nam pozwolić w niedługim czasie odetchnąć pełną piersią.
Audio
  • Kolejne działania rządu w walce ze smogiem (Sygnały dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Polacy palą najczęściej najtańszym i nie najlepszej jakości węglem, mówi Jakub Jędrak z Polskiego Alarmu Smogowego. - To są też niestety odpady węglowe, takie jak flotokoncentrat czy muł. Czasem jest to trochę lepszy, ale nadal kiepski węgiel. Bez wprowadzenie norm jakości dla węgla nie będzie zauważalnej poprawy w szybkim czasie. To właściwie jedyne rozwiązanie, które jest w stanie z sezonu grzewczego na sezon grzewczy poprawić trochę, ale zauważalnie, jakość powietrza - powiedział.

To, że muły i flotokoncentraty znikną z rynku jest niemal pewne. Dzięki projektowi ustawy, która ustala normy jakości dla węgla, ze sprzedaży znikną najgorsze paliwa. Nowe przepisy wprowadzają też obowiązek wydawania świadectw jakości kupowanego węgla, tłumaczy wiceminister przedsiębiorczości i technologii Piotr Woźny. - To po to, aby klient, który kupi coś, co nie jest węglem, miał możliwość egzekwowania swoich praw - przyznał.

Kontrolą jakości sprzedawanego węgla zajmie się Inspekcja Handlowa. Swoje zadanie w tej kwestii będą też mieć służby celne, dodaje Michał Zabłocki rzecznik programu "Czyste powietrze" w fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. - Będą badały węgiel importowany do Polski, a także certyfikowały paliwa znajdujące się w obrocie na terenie kraju - poinformował.

Według Światowej Organizacji Zdrowia spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 33 to polskie miasta. W tym zestawieniu niechlubne pierwsze miejsce zajmuje Żywiec, drugie Pszczyna. W pierwszej piątce są też jeszcze Rybnik i Wodzisław Śląski.

***

Prowadzą: Piotr Gociek, Daniel Wydrych

Autor materiału: Patryk Michalski

Data emisji: 7.03.2018

Godzina emisji: 7.47

Materiał wyemitowano w ramach audycji Sygnały dnia.

abi/kk

Czytaj także

Pułapki na konsumentów

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 08:40
Po które produkty sięgamy częściej? Po te, które zawierają dodatkowe składniki czy te, które ich nie zawierają? Jakimi sposobami producenci towarów, które stoją na półkach sklepowych próbują przyciągnąć uwagę konsumentów? Zbadała to grupa psychologów ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Google (nie)prawdę ci powie?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 14:00
"Boli mnie głowa i nie mogę spać" - po wpisaniu tej frazy w najpopularniejszą wyszukiwarkę internetową trafimy nie tylko na piosenkę Macieja Maleńczuka, ale także na porady zdrowotne. Z takich internetowych diagnoz korzysta wiele osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak poradzić sobie z plagą gołębi?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 13:44
Z takim właśnie ptasim problemem zmaga się spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Władze spółki postanowiły wynająć... sokolnika.
rozwiń zwiń