X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pomóc chorym po udarze mózgu

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2010 08:31
NFZ nie refunduje zabiegów rehabilitacji po udarze mózgu. A są to niewielkie pieniądze.
Audio

Udaru mózgu doznaje rocznie ok. 75 tysięcy Polaków. Udaru nie da sie wyleczyć, ale bardzo ważna jest późniejsza rehabilitacja. Ona poprawia znacznie sprawność pacjenta. W Polsce objęłaby ok. trzech tysięcy osób. W skali NFZ nakłady na ten cel byłyby znikome kilka milionów złotych. Niestety, rehabilitacja osób po udarach nie jest refundowana przez NFZ.

Jednym z następstw udaru jest spastyczność, czyli wzmożone napięcie mięśniowe - tłumaczy w "Sygnałach Dnia" profesor Jarosław Sławek, neurolog z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. To właśnie dlatego chorzy po udarze mają takie nieskoordynowane ruchy.

Profesor podkreślił, że w większości krajów europejskich koszty programu rehabilitacyjnego są refundowane przez państwo. W Polsce jednak Narodowy Fundusz Zdrowia nie opłaca takiego leczenia. Neurolog zaznaczył, że koszty terapii są wysokie - objęcie nią dwóch-trzech tysięcy osób rocznie stanowiłyby zaledwie pół procent środków, które NFZ przeznacza na programy terapeutyczne.

Profesor Jarosław Sławek ubolewa, że choć od dawna stara się o uzyskanie zgody na refundację tego programu, to na razie bezskutecznie.

Udar mózgu to głównie choroba osób starszych, jednak zapadają na nią również ludzie poniżej 50 roku życia. Co piąty z chorych jest w tym wieku. Ryzyko udaru mózgu można znacznie ograniczyć prowadząc zdrowy tryb życia oraz przez leczenie nadciśnienia tętniczego i cukrzycy.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy biorą lek, który grozi zawałem lub udarem

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2010 20:24
Europa zastanawia się nad wycofaniem popularnego leku na odchudzanie, w Polsce nadal tysiące osób z nadwagą łyka specyfiki, które mogą powodować groźne skutki uboczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NFZ próbuje oszczędzać na starych i chorych

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2010 13:01
Dziennik Zachodni publikuje wywiad z Iwoną Barchulską, przewodniczącą Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych na Śląsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pacjenci zagrożeni? BBN pyta o kondycję szpitali

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2010 10:20
Aleksander Szczygło, wysyła listy do dyrektorów Zakładów Opieki Zdrowotnej, będących publicznymi zakładami lecznictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NFZ lekceważy tysiące chorych na nerki

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2010 17:08
Decyzja o zamknięciu wszystkich stacji dializ nocą oraz w dni wolne od pracy stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia kilkunastu tysięcy osób
rozwiń zwiń