X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Napieralski jako jedyny może przełamać dominację PO i PiS

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2010 08:14
Stowarzyszenie Ordynacka poparło oficjalnie kandydata SLD Grzegorza Napieralskiego.
Audio

Włodzimierz Czarzasty ma nadzieję, że Grzegorz Napieralski odbuduje pozycję lewicy w Polsce. Stowarzyszenie Ordynacka, którego liderem jest Czarzasty, poparło oficjalnie przewodniczącego SLD w wyborach prezydenckich.

Włodzimierz Czarzasty powiedział w "Sygnałach Dnia", że chociaż nie wierzy w zwycięstwo szefa Sojuszu w wyborach, to liczy na powolną odbudowę pozycji lewicy w naszym kraju.

Przewodniczący Stowarzyszenia Ordynacka uważa, że należy przełamać dominację Platformy Obywatelskiej i PiS-u na scenie politycznej. Bo dyskusja między tymi partiami niczemu nie służy. - Jeżeli wczoraj najważniejszą wiadomością jest zmieniona fryzura Janusza Palikota to o czym my mówimy - zauważa Czarzasty.

W poprzednich wyborach prezydenckich Stowarzyszenie Ordynacka również popierało lewicowych kandydatów: Aleksandra Kwaśniewskiego i Włodzimierza Cimoszewicza.

(ag)

*

 • Krzysztof Grzesiowski: Stowarzyszenie, proszę państwa, powstało w roku 2001, stworzyli je byli działacze Zrzeszenia Studentów Polskich. Czyli to już dziewięć lat będzie, stuknęło Stowarzyszeniu Ordynacka.

  Włodzimierz Czarzasty:  Tak, to prawda. Pierwsze dziewięć lat.

  K.G.: Pierwsze dziewięć.  Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący Stowarzyszenia, nowy acz stary.

  W.C.: Witam serdecznie. 

  K.G.: Kongres Stowarzyszenia miał miejsce w sobotę, stąd wybór.

  W.C.: Stąd wybór.

  K.G.: Nowego przewodniczącego, bo to rozumiem...

  W.C.: Nowego przewodniczącego. 

  K.G.: ...bo to obowiązek kongresu.

  W.C.: Nowego przewodniczącego i nowych władz z takich rzeczy ciekawszych, bo nowy przewodniczący jakby stary, w związku z tym to już nic ciekawego, natomiast jeżeli chodzi o zarząd Stowarzyszenia, zostali wybrani tam ludzie, którzy są przede wszystkim bezpartyjni, ale również członek PSL, członek Platformy, członek SLD, Unii Pracy, SD, w związku z tym można powiedzieć o Stowarzyszeniu Ordynacka, że to stowarzyszenie obywatelskie, no i takie marzenie chyba Polaków, szczególnie w ostatnimi czasie, ponad podziałami. Natomiast nie mówię oczywiście, że Stowarzyszenie jest marzeniem Polaków, ale w stowarzyszeniach obywatelskich, które są ponad podziałami, na pewno tak.

  K.G.: Jako że chyba wszyscy z tych członków władz, o których pan mówi, należeli do ZSP, a potem... różnie się układają ludzkie losy, różne są poglądy...

  W.C.: Różnie to wygląda, jeżeli chodzi o ZSP, bo proszę pamiętać, że był w ramach albo przy, albo współpracował z ZSP i olbrzymi ruch kulturalny, to znaczy i FAMA, i Hybrydy, i Stodoła, i Pałacyk, i wiele innych klubów, i olbrzymi ruch turystyczny, w związku z tym to są nie osoby, które należały do ZSP albo Socjalistycznego Związku Studentów Polskich, bo tego się nie wstydzimy i jasno o tym mówimy, natomiast są to ludzie związani z aktywnością w czasach akademickich. W związku z tym w jakiś sposób tę aktywność przekazują dalej...

  K.G.: Czyli została im.

  W.C.: Została i ma ponadto chyba... To jest jedno z niewielu stowarzyszeń w Polsce, liczących zresztą w tej chwili pięć tysięcy osób, gdzie statutowy zapis mówi o tym, że wszyscy powinni mieć i mają wyższe wykształcenie, w związku z tym jest to ewidentnie stowarzyszenie inteligenckie, na sali notabene kilku rektorów, kilkunastu profesorów, 19 środowisk akademickich, bo poza województwami jeszcze Radom, Częstochowa i Toruń, w związku z tym przesłanie do kongresu prezydent Aleksander Kwaśniewski, pan Jarosław Kaczyński, pan Olechowski, w związku z tym myślę, że pluralizm pełen, aczkolwiek pluralizm w formule obywatelskiej poważnej.

  K.G.: Ale poparcie dla jednego tylko kandydata w wyborach prezydenckich.

  W.C.: Tak, poparcie dla jednego, to znaczy dla pana Grzegorza Napieralskiego, i decyzja bardzo świadoma, pomimo że poglądy w Stowarzyszeniu różne, aczkolwiek tak jak mówię, obywatelskie, proeuropejskie. Wydaje nam się i jesteśmy tego pewni, że generalnie należy skończyć w Polsce z dyskusją o wyborze między Platformą tylko i wyłącznie a PiS-em, bo są to jakby nie było partie bądź prawicowe, bądź centrowo-prawicowe. I jeżeli ma tak to wyglądać, że w wyborach samorządowych będziemy dyskutowali w tym roku jeszcze o wyborze między Platformą a PiS-em, w następnym roku będziemy w wyborach parlamentarnych o tym dyskutowali, za cztery lata w wyborach parlamentarnych, za osiem w wyborach parlamentarnych, to trzeba zacząć budować alternatywę. W związku z tym Napieralski jest w stanie taką alternatywę jako jedyny kandydat, który lustracji nie musi przechodzić, stworzyć. I w to wierzymy.

  K.G.: Ale przynajmniej szczerze popierają państwo Grzegorza Napieralskiego, no bo (cytuję, to chyba pana słowa) „on nie wygra i to trzeba sobie jasno powiedzieć”.

  W.C.: On nie wygra wyborów prezydenckich, natomiast on zaczął walkę o wygraną Lewicy i o trzecią siłę. I ja po prostu w to wierzę. Wie pan, ja jak obserwuję w tej chwili to, co się dzieje w innych strukturach, no to ewidentnie w tej chwili jest walka między dwiema partiami władzy. Wczoraj zresztą słyszałem takie określenia: „Polska Zjednoczona Platforma Obywatelska kontra PiS” i to chyba tak jest, no bo jeżeli podstawowym elementem w tej chwili dyskusji prezydenckiej jest to, że pan Palikot zmienił fryzurę oraz założył okulary i to podaje TVN na przykład jako pierwszą informację, no to to jest po prostu cyniczne, cwaniackie, śmieszne. I myślę, że w pewnej chwili, nie wiem, kraj się zorientuje, że jesteśmy między dyskusją o niczym a dyskusją o niczym. W związku z tym...

  K.G.: Wtedy ten trzeci ma szansę?

  W.C.: Nie, on ma szans, natomiast on ma szansę na to, żeby rozpocząć jakąś dyskusję o zmianie. No bo właściwie czy wczoraj padła jakakolwiek ze strony jakiejkolwiek w tej chwili partii informacja na temat programu albo czegoś, co w kraju powinno się zdarzyć? Patrzmy na to poprzez pryzmat obywatelski, no. Jeżeli obywatel na przykład ma prawo do informacji, no to uprzejmie informuję, że Platforma Obywatelska z rządem, który wczoraj poparł Komorowskiego, bo tak naprawdę przecież Tusk poparł Komorowskiego, co jest niesłychane w wyborach w ogóle, to Platforma na przykład przez pół roku nie poinformowała, kto zakupił Stocznię Gdańską. To są po prostu śmiechy robione z obywateli i tak nie powinno być. I jeżeli Komorowski w najbliższym czasie, nie wiem, wykrzyknie hasło: „Panie, panowie, tu zajdzie zmiana, Palikot zmieni wróbla w barana”, to ja się nie będę absolutnie z tego śmiał, bo jeżeli ktoś nie ma programu, to musi wymyślać śmieszne śmiesznostki.

  K.G.: Czyli domaga się pan poważnej, merytorycznej debaty przedwyborczej z programami.

  W.C.: Tak jak każdy obywatel, bo temu ta debata powinna służyć.

  K.G.: Przewodniczący Stowarzyszenia Ordynacka Włodzimierz Czarzasty, gość Sygnałów Dnia. Dziękujemy bardzo.

  W.C.: Dziękuję.

  (J.M.)

 • Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
  aby dodać komentarz
  brak

  Czytaj także

  "Napieralski nie ma szans na zwycięstwo"

  Ostatnia aktualizacja: 17.05.2010 20:04
  Włodzimierz Czarzasty liczy na to, że Grzegorz Napieralski skupi wokół siebie polską lewicę.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Polacy potrzebują przywódcy

  Ostatnia aktualizacja: 12.04.2010 23:15
  Tak jak w 39 roku Warszawa miała Starzyńskiego, tak teraz potrzebujemy autorytetu, który Polską pokieruje.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  "Chcę żyć w państwie normalnym, a nie bandyckim"

  Ostatnia aktualizacja: 17.05.2010 07:15
  Kandydat na prezydenta uważa, że państwo okrada obywateli i marnuje ich pieniądze.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Bronisław Komorowski chce debaty

  Ostatnia aktualizacja: 18.05.2010 07:17
  Kandydat PO na prezydenta jest gotów do debaty, najchętniej z Jarosławem Kaczyńskim.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Rośnie poparcie dla Komorowskiego

  Ostatnia aktualizacja: 29.05.2010 08:30
  Gdyby wybory prezydenckie odbywały się jutro, kandydat Platformy Obywatelskiej Bronisław Komorowski uzyskałby 47,6 procent głosów, a kandydat Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński 32,5 procent - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badania Opinii "Homo Homini" dla Polskiego Radia.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Wybory prezydenckie prawdopodobnie 20 czerwca

  Ostatnia aktualizacja: 14.04.2010 18:35
  Z kalendarza wyborczego wynika, że wybory prezydenckie prawdopodobnie odbędą się w niedzielę 20 czerwca.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Wraca polityczna rzeczywistość

  Ostatnia aktualizacja: 20.04.2010 16:32
  W środę Marszałek Sejmu ogłosi termin wyborów prezydenckich.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Miller o Oleksym: To takie "józiolenie"

  Ostatnia aktualizacja: 23.03.2010 12:21
  Były premier krytykuje kolegów, którzy nie wierzą w szanse Jerzego Szmajdzińskiego w wyborach prezydenckich.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Salon polityczny Trójki

  Ostatnia aktualizacja: 15.06.2010 08:13
  Gościem Salonu politycznego Trójki był Włodzimierz Czarzasty, szef stowarzyszenia Ordynacka.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Zjednoczenie lewicy tak, ale bez hegemonii

  Ostatnia aktualizacja: 25.09.2009 07:53
  Jesteśmy zawsze gotowi do rozmów, tylko poważnych, takich, które będą prowadziły do jednoczenia, a nie do hegemonii i błędnych koncepcji.
  rozwiń zwiń