Nic na razie nie wraca do normy

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2010 12:18
Premier Donald Tusk przestrzega, że lokalne spadki wód nie oznaczają, że sytuacja poprawiła się.

Sytuacja stabilizuje się, ale nadal jest groźna. Woda opada na Podkarpaciu, Śląsku i w Małopolsce, czyli na tych terenach, które w pierwszej kolejności zostały dotknięte powodzią.

Na Wiśle spadek poziomu wody wynosi od 20 do 40 cm, na Odrze kilkanaście centymetrów, a na Warcie woda spadła zaledwie o 1 centymetr. 

Premier Donald Tusk przestrzega, że lokalne spadki wód nie oznaczają, że sytuacja poprawia się. Po spotkaniu w Krajowym Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności szef rządu ocenił, że intensywność żywiołu jest nadal duża. Dodał, że poza Wisłą i Odrą duże zagrożenie występuje także na Warcie. "Spadki wód są wyraźne na południu, ale tam, gdzie tereny są zalane, sytuacja jest nadal dramatyczna; mamy ciągle walkę o hutę w Sandomierzu" - mówił premier.

Najtrudniejsza sytuacja jest w tej chwili w gminie Wilków. W nocy doszło tam do pęknięcia wału przeciwpowodziowego i ewakuowano w związku z tym 7 tys. osób. Było bardzo groźnie, ponieważ wał pękł nie w tym miejscu, gdzie spodziewano się tego i straż pożarna straciła tam sześć samochodów. O sytuacji na Lubelszczyźnie mówi minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jerzy Miller.

Według ministra Millera, południowo-wschodnia Polska musi się przygotować na kolejne obfite opady deszczu. Minister twierdzi, że kolejne opady mają zacząć się od przyszłego czwartku, ale - jak podkreślił - szczegółowe prognozy będą znane we wtorek.

(pm)

Czytaj także

Fala na Wiśle największa od 160 lat

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2010 06:05
Południe Polski nadal walczy z powodzią. Trudna sytuacja utrzymuje się w województwach: świętokrzyskim, podkarpackim, śląskim i opolskim. W województwie małopolskim poziom wód obniża się.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wrocław czeka na wielką wodę

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2010 07:53
Wrocław szykuje się na nadejście powodzi, fala na Odrze przechodzi przez Brzeg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Puławach i Warszawie stabilnie

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2010 08:21
Takiej wody jeszcze w Puławach nie było. Fala przepływa przez Warszawę. Najbardziej zagrożone są okolice Wilanowa i Ogrodu Zoologicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poranny raport powodziowy

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2010 07:53
W Warszawie, Małopolsce i na Lubelszczyźnie sytuacja jest poważna, ale stabilna. Sandomierz cały czas walczy o przetrwanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grozi nam epidemia?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2010 16:24
W wielu miejscach zalane zostały cmentarze. Największym zagrożeniem są jednak szamba i studzienki kanalizacyjne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powódź: Sytuacja poprawia się, ale zagrożenie nie minęło

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2010 12:14
Fala powodziowa na naszych rzekach przesuwa się na północ i wydaje się, że sytuacja powoli normalizuje się. Ale cały czas mieszkańcy nadrzecznych terenów nie mogą spać spokojnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fala na Wiśle spływa do Bałtyku

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2010 08:24
Na Pomorzu sytuacja powodziowa pod kontrolą. Na innych terenach trwa usuwanie skutków wielkiej wody.
rozwiń zwiń