Czy Dobrzyków wygra walkę z powodzią?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2010 12:17
W sposób kontrolowany wysadzana jest część wału nad Wisłą. Chodzi o uchronienie zagrożonego Dobrzykowa.

Do tej pory cztery razy saperzy wysadzali wał. Następnie służby ratownicze wjechały na koronę wału koparką i starały się poszerzyć wyrwę. W tym samym czasie wzmacniany jest wał chroniący Dobrzyków. Jeżeli to nie poskutkuje, potrzebne będzie ewakuowanie około 1500 mieszkańców. Z żywiołem walczy prawie 1000 osób.

Pomimo dobrej pogody, nie można mówić o korzystnej sytuacji w wielu regionach kraju. Szef MSWiA Jerzy Miller powiedział dziś, że fala powodziowa Wisły i Odry jest kilkudniowa. Dlatego nadal zalany jest m. in. Sandomierz, który najgorsze miał już mieć za sobą.

W Warszawie władze miasta zdecydowały się na zamknięcie Wału Miedzeszyńskiego. W sześciu dzielnicach najbardziej zagrożonych na podtopienia, zamknięto też żłobki, przedszkola i szkoły.

W trudnej sytuacji znajduje się Bydgoszcz, któremu zagraża Wisła i Brda. Brda zaczyna już nawet wylewać na brzegi. W mieście usypywane są wały i zamykane niektóre ulice. Służby miejskie starają się uspokajać mieszkańców.

Wody przybywa również w Warcie, dlatego miejscowości położone nad rzeką, powinny być w pogotowiu.


(łk)

Czytaj także

Fala na Wiśle największa od 160 lat

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2010 06:05
Południe Polski nadal walczy z powodzią. Trudna sytuacja utrzymuje się w województwach: świętokrzyskim, podkarpackim, śląskim i opolskim. W województwie małopolskim poziom wód obniża się.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Południe kraju pod wodą

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2010 18:07
47 tys. strażaków, kilka tysięcy policjantów, żołnierze, wolontariusze, ochotnicy. Pełna mobilizacja - tak wygląda teraz południe Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak się bronić przed powodzią?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2010 18:10
Polska ma kłopot ze zbiornikami retencyjnymi. Ich budowa wiąże się z ogromnymi kosztami finansowymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska walczy z drugą falą powodziową

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2010 09:25
Woda przerwała nadwerężone i zniszczone w maju waly przeciwpowodziowe w Zastowie Polanowskim w gminie Wilków w powiecie opolskim na Lubelszczyźnie.
rozwiń zwiń