Pojednanie polsko-rosyjskie dzięki pamięci i prawdzie

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2010 14:33
Na drodze do pojednania postawiliśmy dwa drogowskazy: pamięć i prawdę - powiedział premier Donald Tusk w wystąpieniu w Lesie Katyńskim.
Audio

Oni tu są - mówił o poległych w Katyniu - patrzą, czy jesteśmy zdolni przemoc i kłamstwo zmienić w pojednanie.

"Tu, w Katyniu także trzeba dziś powiedzieć, trzeba mieć wreszcie tę odwagę i siłę, że czeka nas droga do pojednania, niczego nie zamykamy, musimy znaleźć w sobie odwagę i siłę, by wszystko otworzyć, chcemy pamiętać właśnie po to, aby ta droga do pojednania była jak najprostsza i jak najkrótsza" - mówił premier.

Przypomniał również słowa pisarza Aleksandra Sołżenicyna, cytującego rosyjskie powiedzenie: "Jedno słowo prawdy, cały świat za sobą pociąga". "Dziś chcę wierzyć, że jedno słowo prawdy, może pociągnąć także za sobą dwa wielkie narody, tak boleśnie podzielone przez historię. Narody, które dzisiaj szukają tej prostej i krótkiej drogi do pojednania" - podkreślił premier.

Zwracając się do uczestniczącego w uroczystości premiera Rosji Władimira Putina, powiedział: "Panie premierze, oni tu przecież są, oni w tej ziemi leżą, oczodoły z ich przestrzelonych czaszek patrzą i czekają, czy jesteśmy zdolni do tego, aby przemoc i kłamstwo zamienić w pojednanie".

"Musimy w to uwierzyć, że obraliśmy dobry kierunek, że znaleźliśmy tę prostą i krótką drogę, bo na tej drodze do pojednania postawiliśmy dwa drogowskazy - pamięć i prawdę. Jeśli tak jest i jeśli tak będzie w przyszłości, to myślę, żołnierze z Katynia, że to będzie wasze największe dotychczas zwycięstwo" - zaznaczył Tusk.

Czytaj także

"Izwiestia": Polacy oczekiwali przeprosin

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2010 08:46
Rosyjskie gazety określają środowe katyńskie spotkanie Władimira Putina i Donalda Tuska jako wielkie pojednanie i nowy krok w wyjaśnianiu katyńskiej historii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Putin zaprosił Tuska na uroczystosci w Katyniu

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2010 17:56
Premier Donald Tusk przyjął zaproszenie do wspólnego uczczenia pamięci ofiar Katynia, które wystosował Władimir Putin. Szefowie rządów Polski i Rosji odbyli w tej sprawie rozmowę telefoniczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tusk do Rosji: czekamy na czyny i konkrety

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2010 08:52
Jesteśmy otwarci na pojednanie, ale i ostrożni i asertywni. Czas samych gestów dobiega końca. By mówić o postępach w relacjach z Rosją potrzeba konkretów – mówi premier Donald Tusk w pierwszym wywiadzie po katastrofie smoleńskiej dla „Gazety Wyborczej”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tusk czeka na konkretne działania ws. Katynia

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2010 21:25
Premier Donald Tusk powiedział w Kobiernicach na Śląsku, że Polska oczekuje od Rosjan konkretnych działań w sprawie ujawnienia prawdy o zbrodni katyńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile młodzi Rosjanie wiedzą o Katyniu?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2010 16:25
Państwowa rosyjska telewizja wyświetliła film "Katyń" Andrzeja Wajdy. Czy to przełom w stosunkach polsko-rosyjskich?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stosunki z Rosją skomplikowane, ale poprawne

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2010 17:39
Jest to istotna wiadomość i pozytywna, że obaj premierzy będą w Katyniu i że rząd rosyjski włącza się do organizacji obchodów.
rozwiń zwiń