Mówię o tym z ogromnym żalem

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2010 17:32
W pierwotnym planie to ja miałem lecieć do Katynia. Zrezygnowałem jednak, ponieważ ja byłem tam już dwukrotnie.
Audio

Posłanki Izabela Jaruga-Nowacka i Jolanta Szymanek-Deresz oraz wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński reprezentowali w tej ostatniej podróży służbowej Polskę i polską lewicę. To szok dla klubu Lewicy, ale przede wszystkim dla rodzin ofiar. Czy jest dla nich jakaś pomoc ze strony klubu?

- Zdecydowanie tak. Chcę powiedzieć, że wprawdzie największe straty liczebne odniosła w katastrofie część polskiej prawicy reprezentowana przez Prawo i Sprawiedliwość, to ta wymieniona trójka ludzi lewicy należała do absolutnej ścisłej czołówki w ogóle polskiej polityki.  Byli to ludzie bardzo doświadczeni i świetnie komunikujący się z otoczeniem  - wspomina tyragicznie zmarłe koleżanki i kolegę poseł Tadeusz Iwiński.

- Ja znałem wszystkich z tej trójki. Może Jerzego Szmajdzińskiego najdłużej, bo trzydzieści lat. Ale przez dwie dekady znałem też już obie Panie - dodaje poseł. 

- Mówię o tym wszystkim z ogromnym żalem, bowiem w pierwotnym planie to ja miałem lecieć do Katynia. Zrezygnowałem jednak już dość dawno, ponieważ ja byłem już dwukrotnie w Katyniu. Pierwszy raz dwadzieścia lat temu - mówi Tadeusz Iwiński.

- Jesteśmy w bliskim kontakcie z Panią Małgorzatą Szmajdzińską. Z tego co wiem, chce ona, żeby Jerzy był pochowany na cmentarzu w Wilanowie - mówi Tadeusz Iwiński.

- Jeżeli chodzi o Izabelę Jarugę-Nowacką, najlepszą moim zdaniem działaczkę ruchu kobiecego i feministycznego w najlepszym znaczeniu... Tutaj także jesteśmy w kontakcie, w dodatku jej córka lada tydzień spodziewa się rozwiązania... - dodaje poseł lewicy.

- Jolanta Szymanek-Deresz była urocza, madrą i doświadczoną kobietą. Była swojego czasu szefową Kancelarii Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, a teraz szefową kampanii prezydenckiej Jerzego Szmajdzińskiego... I powiem tak... byliśmy kilka dni temu na pogrzebie Krzysztofa Teodora Toeplitza. I była tam cała trójka o której mówimy. W dodatku Jerzy Szmajdziński miał przedwczoraj urodziny... - mówi Tadeusz Iwiński. 

Czytaj także

"Składamy przysięgę". Pożegnanie J. Szmajdzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2010 17:03
Na wilanowskim cmentarzu została złożona urna z prochami wicemarszałka Sejmu Jerzego Szmajdzińskiego. W pogrzebie uczestniczyli jego bliscy, przyjaciele, dawni i obecni współpracownicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziś pożegnaliśmy kolejne ofiary katastrofy

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2010 13:15
W czwartek odbyły się pogrzeby kolejnych 11 ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.
rozwiń zwiń