Spotkanie prezydentów Polski i USA? "Szukamy kalendarzowego terminu"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 09:38
- W Waszyngtonie usłyszałem, że jest wola ze strony prezydenta USA Donalda Trumpa, żeby spotkanie z prezydentem Polski Andrzejem Dudą odbyło się w tym roku; teraz szukamy kalendarzowego terminu - powiedział w "Sygnałach dnia" szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
Audio
  • Krzysztof Szczerski o planach spotkań Andrzeja Dudy i polskiej polityce zagranicznej (Jedynka/Sygnały dnia)

- My złożyliśmy - tak, jak to się dzieje zwykle w dyplomacji - zapytanie o wolę spotkania dwustronnego polsko-amerykańskiego. Odpowiedź była pozytywna - poinformował Krzysztof Szczerski. Jak zaznaczył, "trwają zabiegi", aby "ustalić odpowiedni dla obu prezydentów tegoroczny harmonogram spotkań".

Gość Jedynki wyjaśnił, że rozmowy nie dotyczą terminu majowego i został on "wymyślony" przez dziennikarzy. Prezydent RP będzie przebywał w maju w USA w ramach polskiego przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, ma też zaplanowane spotkanie z Polonią w Chicago. 

Szczerski powiedział, że kancelaria "pracuje" nad wizytą prezydenta Izraela Reuvena Riwlina w Polsce. - To jest nasze dzisiaj główne zadanie w tym dialogu polsko-izraelskim, bo to już za kilka tygodni, w połowie kwietnia Marsz Żywych w Auschwitz Birkenau. Potem spotkanie prezydentów w Oświęcimiu - podkreślił. Jak dodał, jest też "sygnał", że prezydent Izraela chce ze sobą "przywieźć większą delegację, także rządową".

- To oznaczałoby rzeczywiście powrót do tych kontaktów na najwyższym szczeblu, zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem. To byłby bardzo ważny sygnał - ocenił szef gabinetu prezydenta.

Krzysztof Szczerski w audycji ocenił też expose wygłoszone w Sejmie przez ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek 

Gość: Krzysztof Szczerski (szef gabinetu prezydenta)

Data emisji: 22.03.2018

Godzina emisji: 8.14

fc/pap/kk

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Krzysztof Szczerski: sojusz polsko-amerykański będzie umacniany

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 06:05
Strategiczne relacje polsko-amerykańskie nie tylko się nie pogorszyły, ale będą rozwijane. Taką opinię wyraził przebywający w Waszyngtonie szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Tymczasem Departament Stanu po raz kolejny zaprzeczył, że spór o ustawę o IPN spowodował zawieszenie dialogu dyplomatycznego na najwyższym szczeblu pomiędzy Polską a USA.
rozwiń zwiń