Marcin Horała: Komisja Europejska chce wycofać się z procedury ws. art. 7, bo chce zachować twarz

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2018 08:22
- Myślę, że Komisja Europejska chce wycofać się z procedury w sprawie artykułu 7. Potrzebny jest jej tylko pretekst - stwierdził na antenie Jedynki poseł PiS Marcin Horała.
Audio
  • Marcin Horała o relacjach Polska-Komisja Europejska (Sygnały dnia/Jedynka)
Marcin Horała
Marcin HorałaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Szef Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker powiedział w piątek, odnosząc się do zaproponowanych przez PiS zmian dotyczących SN, KRS i TK, że obserwuje inicjatywy podjęte przez część polskiego parlamentu "z najwyższą sympatią".  Pytany, czy może to być przełom w konflikcie polskich władz i KE dotyczącym praworządności, odparł: "Zobaczymy". 

- Myślę, że koniec tego sporu jest bliski. Mamy oficjalną deklarację czterech państw, że nie będą popierać tej procedury, a przecież żeby zakończyła się sukcesem, potrzebna jest jednomyślność. Po drugie żaden z krajów nie zadeklarował, że tę procedurę poprze, więc możliwe, że nie doszłoby nawet do jej pierwszego etapu. Komisja Europejska chce się z tej procedury wycofać, bo chce zachować twarz. Potrzebny jest tylko pretekst - powiedział Marcin Horała.

Zapytany, czy tym pretekstem mogą być propocyzje nowelizacji ustaw o sądach stwierdził, że "to się okaże". - Te propocycje w kilku kwestiach rozwiązują problemy i wychodzą im na przeciw, jednocześnie nie w stopniu takim, by był to demontaż tej reformy. Jeżeli są to zmiany, które jej nie blokują, to taki gest rzeczywiście można wykonać - dodał Horała.

Zaproponowane przez Prawo i Sprawiedliwość zmiany w ustawach o sądach zakładają między innymi publikację trzech wyroków Trybunału Konstytucyjnego oraz zrównanie wieku przechodzenia w stan spoczynku dla kobiet i mężczyzn, sprawujących funkcje sędziowskie. Zmiany przewidują też, że minister sprawiedliwości nie będzie mógł odwołać prezesa lub wiceprezesa sądu bez opinii kolegium sądu i Krajowej Rady Sądownictwa. 

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Marcin Horała (poseł Prawa i Sprawiedliwości)

Data emisji: 26.03.2018

Godzina emisji: 7.15

koz/ag

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mariusz Błaszczak: tydzień temu w Polsce skończył się komunizm

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2017 10:00
- Można powiedzieć w ten sposób: tydzień temu, bo wtedy prezydent podpisał ustawy, w Polsce skończył się komunizm, gdyż wymiar sprawiedliwości wyszedł z komunizmu de facto bez zmian - mówił na antenie radiowej Jedynki Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSZ: eksperci KE niewłaściwie interpretują reformę sądownictwa w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 07:57
- Prowadzimy dialog z Unią Europejską w sprawie praworządności w Polsce, wyjaśniamy nasze stanowisko - mówił w "Sygnałach dnia" minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
rozwiń zwiń