Antoni Macierewicz o raporcie technicznym: głównym pytaniem jest przyczyna śmierci polskiej elity narodowej

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 09:01
- Poprzednie komisje koncentrowały się wokół dziesiątków, setek różnych pytań, problemów, omijając bardzo intensywnie samą przyczynę śmierci – przekonywał w "Sygnałach dnia" Antoni Macierewicz, który kieruje pracami podkomisji badającej przyczyny śmierci polskiej delegacji. We wtorek obchodzimy 8. rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem. Zginęło w niej 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński z małżonką.
Audio
  • Antoni Macierewicz o publikacji raportu technicznego (Sygnały dnia/Jedynka)

Antoni Macierewicz mówił w radiowej Jedynce, że podległa mu komisja przygotowuje się do prezentacji raportu technicznego i że poprzednie komisje badające tragedie nie stawiały sobie pytania o przyczynę śmierci delegacji polskiej w Smoleńsku.

- Wręcz pan Lasek, o ile się nie mylę, na jednej z konferencji, chyba w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, stwierdził, że oni już nie badali tego, co się działo po ich "pancernej brzozie", gdyż uznali, że od tego momentu nic nie jest ważne. Podobne było stanowisko strony rosyjskiej – przekonywał gość "Sygnałów dnia". - Pan Morozow, który był szefem komisji technicznej pani Anodiny, powiedział w zeszłym roku, że oni wiedzą, że były awarie przed upadkiem samolotu, przed jego ostateczną katastrofą, czy nawet było ich wiele, ale oni ich już nie badali, gdyż wszystko, co działo się za ich mityczną "pancerna brzozą", już po prostu było nieważne. Ale pan Morozow kłamał. Okazuje się, że Rosjanie to jednak badali i że stwierdzili, że doszło do eksplozji, tyle że przypisywali ją tzw. uderzeniu hydraulicznemu. Ale opis tej eksplozji bardzo dokładny, precyzyjny, w dokumentacji rosyjskiej istnieje, nikt na to dotychczas nie zwracał uwagi – zaznaczył.

Przewodniczący Podkomisji potwierdził, że raport techniczny został podpisany przez wszystkich jej członków. Nie wykluczył, że dojdą nowe materiały dowodowe, które pogłębią pewne wątki techniczne, ale - jak powiedział - główna przyczyna jest opisana w raporcie w sposób wyczerpujący i wiarygodny.

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Hejke

Gość: Antoni Macierewicz (przewodniczący Podkomisji do spraw Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem)

Data emisji: 09.04.2018

Godzina emisji: 8.16

pp/abi

Zapis rozmowy

Czytaj także

Antoni Macierewicz: raport techniczny ws. tragedii smoleńskiej postawi jasne tezy

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 14:30
- Raport techniczny ws. tragedii smoleńskiej, który zostanie przedstawiony w najbliższym czasie, postawi jasne, jednoznaczne tezy - powiedział w sobotę w Toruniu szef podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz. Dodał, że nie będzie to sprawozdanie częściowe, ale obejmujące wszystkie znane dowody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Sasin: to jest pomnik poświęcony wszystkim ofiarom

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2018 14:57
Na pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej są alfabetycznie wypisane nazwiska wszystkich; nikt nie jest wyróżniony, wszyscy są równi - powiedział w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: przy każdej możliwości domagamy się zwrotu wraku Tu-154M

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 10:55
- 10 kwietnia 2010 roku był jednym z najtrudniejszych dni w moim życiu, chyba nawet najtrudniejszym. To był nieprawdopodobny wstrząs, nie do uwierzenia - powiedział prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że pomnik Lecha Kaczyńskiego, wielkiego patrioty, powinien stanąć w Warszawie tuż po katastrofie. - To nieprzyzwoite, że tego pomnika do tej pory władze Warszawy nie postawiły - dodał.
rozwiń zwiń