Komisja ds. wyłudzeń VAT. "Wypływały miliardy a nie było żadnej kontrakcji ze strony resortu finansów"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 07:49
- Tam trzeba przede wszystkim zbadać pewne mechanizmy, jak to się działo, a potem odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie, czemu to się działo, wypływały miliardy a przez wiele lat nie było żadnej kontrakcji ze strony resortu finansów i być może również innych organów państwa, aby temu przeciwdziałać - mówił na antenie radiowej Jedynki o komisji ds. wyłudzeń VAT Marcin Horała, poseł Prawa i Sprawiedliwości. 
Audio
  • Komisja ds. wyłudzeń VAT ma zbadać, czemu w Polsce po 2007 roku spadła znacząco ściągalność VAT (Jedynka/Sygnały dnia)
Marcin Horała
Marcin HorałaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Pewne już jest, że Sejm powoła komisję śledczą ds. wyłudzeń VAT. Na jej czele ma stanąć Marcin Horała, poseł Prawa i Sprawiedliwości z Gdyni. Najbardziej ostrożny szacunek wskazuje na "skumulowaną lukę" w ściągalności VAT, w latach 2007-2015, w wysokości 262 miliardów złotych.

- W tym momencie Prawo i Sprawiedliwość nie rekomendowało jeszcze pozostałych członków komisji, pewnie już wkrótce to się stanie. Co do innych partii, różne plotki do mnie dochodzą, ale niezręcznie by mi było wyznaczać członków innym formacjom - mówił Horała.

Polityk został zapytany, na kiedy szacuje zakończenie prac komisji. - Być może trochę szybciej niż półtora roku uda się te prace sfinalizować. Temat jest przeogromny, w zależności od podejścia i 10 lat by nie starczyło, także siłą rzeczy komisja będzie musiała podjąć decyzję o pewnym zdefiniowaniu zakresu swoich prac - odpowiedział poseł. - Ja bym chciał zaproponować, żeby skupić się na tym procesie decyzyjnym na szczytach co najmniej resortu finansów. Bo nie da się zbadać każdej grupy przestępczej, każdej mafii - dodał.

- Tam trzeba przede wszystkim zbadać pewne mechanizmy, jak to się działo, a potem odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie, czemu to się działo, wypływały miliardy a przez wiele lat nie było żadnej kontrakcji ze strony resortu finansów i być może również innych organów państwa, aby temu przeciwdziałać - podkreślił Marcin Horała.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek 

Gość: Marcin Horała (poseł Prawa i Sprawiedliwości)

Data emisji: 12.04.2018

Godzina emisji: 7.15

dcz/kh

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Publicyści o komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2018 15:37
Projekt uchwały o powołaniu komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT został złożony w Sejmie. W Gorącym Temacie sprawę komentowali Tomasz Pietryga z „Rzeczpospolitej” i Marek Król, publicysta, a także felietonista Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń