X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Muzeum Historii Polski wzbogaciło się o cenną kolekcję

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 12:20
Do Muzeum Historii Polski trafiło ok. 50 eksponatów, które pokazywane były w pawilonie polskim na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku. To m.in. ceramika, artystyczne meble, wyroby ludowe i ręcznie ilustrowane książki. Zbiory są darem Marii Starczewskiej-Lambasy.
Audio
  • Muzeum Historii Polski wzbogaciło się o cenną kolekcję (Sygnały dnia/Jedynka)
Eksponaty z Pawilonu Polskiego Wystawy Światowej w Nowym Jorku z 1939 roku prezentowane w Muzeum Historii Polski w Warszawie: pudełko na ser z Huculszczyzny, lata 30. XX w. oraz ozdoby mosiężne z Huculszczyzny (parzenice), lata 30. XX w.
Eksponaty z Pawilonu Polskiego Wystawy Światowej w Nowym Jorku z 1939 roku prezentowane w Muzeum Historii Polski w Warszawie: pudełko na ser z Huculszczyzny, lata 30. XX w. oraz ozdoby mosiężne z Huculszczyzny (parzenice), lata 30. XX w.Foto: PAP/Rafał Guz

Obiekty z likwidowanego pawilonu zakupił w 1940 roku stryj pani Marii - Jerzy Starczewski. Przyświecała mu idea ocalenia przedmiotów, które stanowiły spuściznę Polski zaanektowanej przez III Rzeszę i ZSRR.

- To było tak, jakby się ratowało Polskę. Kiedy stryj umarł w 1979 roku, to ja z tym zostałam. Przez szacunek i miłość do stryja i do Polski tak się koło tego chodziło, żeby się nie zniszczyło, a broń Boże, żeby się tego pozbyć. Potem tu przyjechałam, a te rzeczy przypłynęły ze mną - mówi Maria Starczewska-Lambasa.

W jaki sposób zbiory Jerzego Starczewskiego pokazują różnorodność kulturową II RP? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzą: Daniel Wydrych i Krzysztof Grzesiowski

Materiał przygotował: Witold Banach

Data emisji: 25.04.2018

Godzina emisji: 6.26

mg/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Małe Wielkie Historie". Każdy może pomóc w tworzeniu zbiorów Muzeum Historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2016 08:19
Dziś Muzeum Historii Polski, w Noc Muzeów, rozpoczyna wielką zbiórkę pamiątek. Dyrektor placówki dr Robert Kostro, który był gościem "Sygnałów dnia", zachęca wszystkich do przyłączenia się do akcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum chwały polskiego oręża ma 96 lat

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2016 17:00
W 1920 roku, niespełna cztery miesiące przed Bitwą Warszawską, zapadła decyzja o utworzeniu Muzeum Wojska. - W tym czasie ważyły się losy frontu wschodniego, wydawałoby się, że tam powinna się skupiać cała uwaga Józefa Piłsudskiego, a on myślał przyszłościowo i stworzył muzeum - mówi kustosz Sławomir Blażewicz.
rozwiń zwiń