Muzeum Historii Polski wzbogaciło się o cenną kolekcję

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 12:20
Do Muzeum Historii Polski trafiło ok. 50 eksponatów, które pokazywane były w pawilonie polskim na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku. To m.in. ceramika, artystyczne meble, wyroby ludowe i ręcznie ilustrowane książki. Zbiory są darem Marii Starczewskiej-Lambasy.
Audio
  • Muzeum Historii Polski wzbogaciło się o cenną kolekcję (Sygnały dnia/Jedynka)
Eksponaty z Pawilonu Polskiego Wystawy Światowej w Nowym Jorku z 1939 roku prezentowane w Muzeum Historii Polski w Warszawie: pudełko na ser z Huculszczyzny, lata 30. XX w. oraz ozdoby mosiężne z Huculszczyzny (parzenice), lata 30. XX w.
Eksponaty z Pawilonu Polskiego Wystawy Światowej w Nowym Jorku z 1939 roku prezentowane w Muzeum Historii Polski w Warszawie: pudełko na ser z Huculszczyzny, lata 30. XX w. oraz ozdoby mosiężne z Huculszczyzny (parzenice), lata 30. XX w.Foto: PAP/Rafał Guz

Obiekty z likwidowanego pawilonu zakupił w 1940 roku stryj pani Marii - Jerzy Starczewski. Przyświecała mu idea ocalenia przedmiotów, które stanowiły spuściznę Polski zaanektowanej przez III Rzeszę i ZSRR.

- To było tak, jakby się ratowało Polskę. Kiedy stryj umarł w 1979 roku, to ja z tym zostałam. Przez szacunek i miłość do stryja i do Polski tak się koło tego chodziło, żeby się nie zniszczyło, a broń Boże, żeby się tego pozbyć. Potem tu przyjechałam, a te rzeczy przypłynęły ze mną - mówi Maria Starczewska-Lambasa.

W jaki sposób zbiory Jerzego Starczewskiego pokazują różnorodność kulturową II RP? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzą: Daniel Wydrych i Krzysztof Grzesiowski

Materiał przygotował: Witold Banach

Data emisji: 25.04.2018

Godzina emisji: 6.26

mg/abi

Czytaj także

"Małe Wielkie Historie". Każdy może pomóc w tworzeniu zbiorów Muzeum Historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2016 08:19
Dziś Muzeum Historii Polski, w Noc Muzeów, rozpoczyna wielką zbiórkę pamiątek. Dyrektor placówki dr Robert Kostro, który był gościem "Sygnałów dnia", zachęca wszystkich do przyłączenia się do akcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum chwały polskiego oręża ma 96 lat

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2016 17:00
W 1920 roku, niespełna cztery miesiące przed Bitwą Warszawską, zapadła decyzja o utworzeniu Muzeum Wojska. - W tym czasie ważyły się losy frontu wschodniego, wydawałoby się, że tam powinna się skupiać cała uwaga Józefa Piłsudskiego, a on myślał przyszłościowo i stworzył muzeum - mówi kustosz Sławomir Blażewicz.
rozwiń zwiń