Janusz Lewandowski o nowym unijnym budżecie: spory o pieniądze są zawsze bardzo ciężkie

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2018 08:48
- Cała Europa patrzy nam na ręce. Od postawy rządu w Warszawie zależy, ile pieniędzy nam przypadnie w nowym unijnym budżecie– powiedział dziś na antenie Polskiego Radia Janusz Lewandowski. Eurodeputowany PO był dziś gościem audycji "Sygnały Dnia" w radiowej Jedynce.
Audio
  • Janusz Lewandowski mówi o trudnych negocjacjach wokół unijnego budżetu (Sygnały dnia/Jedynka)

Były komisarz UE do spraw budżetu mówił o negocjacjach wokół nowego budżetu unijnego. - Negocjacje będą trudne – mówił gość audycji. - Spory o pieniądze zawsze bardzo dzielą Europę. Moim zdaniem najtrudniejsze były w dobie kryzysu, kiedy ja się tym zajmowałem. Wówczas wiele mówiło się o tzw. Grexicie, czyli wyjściu Grecji ze strefy euro i rozpadzie strefy euro. Trudne negocjacje miały miejsce również w czasie rozszerzania Unii – dodał Janusz Lewandowski.

Europoseł Platformy Europejskiej podkreślał, że obecne negocjacje będą miały na uwadze problemy krajów południa Europy przede wszystkim związane z kryzysem imigracyjnym. - Wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur unijnych tworzy lukę, choć z drugiej strony Brytyjczycy zawsze byli największymi zwolennikami cięć budżetowych. Być może teraz ta presja nieco opadnie. Nazywam ten budżet budżetem solidarności z Południem – mówił Janusz Lewandowski na antenie radiowej Jedynki.

- Klimat w Europie jest teraz dużo lepszy niż jeszcze kilka lat temu. Nie ma już takiej presji w kierunki "zaciskania pasa". Wiele stolic europejskich, w tym i Warszawa, deklarują chęć "dosypania pieniędzy", by tę lukę po planowanej secesji Wielkiej Brytanii jakoś zakleić – dodał europoseł.

- Każde euro włożone przez Polskę, przyniesie 2 lub 3 euro z powrotem. To się nam opłaci – mówił poseł opozycji. Zdaniem Janusza Lewandowskiego przedstawiciele Komisji Europejskiej już dziś są w stanie wyliczyć wysokość tzw. kopert narodowych.

- Wcześniej decydowało wyłącznie kryterium dochodu narodowego i to się nam bardzo opłacało – mówił eurodeputowany -  Dziś dodano nowe kryteria w tym zakresie. Musimy się liczyć z pewnymi cięciami, bo nie ma już takiego klimatu wobec krajów naszego regionu.

Zdaniem Janusza Lewandowskiego bardzo ważna będzie postawa polskiego rządu. – Cała Europa patrzy nam na ręce – podkreślał gość audycji.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Hejke

Gość: Janusz Lewandowski (eurodeputowany PO)

Data emisji: 04.05.2018

Godzina emisji: 7.40

ms/abi

Zapis rozmowy

Czytaj także

Nowy budżet UE. Konrad Szymański: premier Mateusz Morawiecki należy do kluczowych graczy przy stole

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 14:47
Na ostatniej prostej przed zaprezentowaniem projektu budżetu przez Komisję Europejską Polsce udało się obronić znaczną część interesów regionu, jednak to dopiero początek trudnego procesu negocjowania budżetu wieloletniego - powiedział PAP wiceszef MSZ Konrad Szymański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mirosława Stachowiak-Różecka o wpisie burmistrza Jersey City: mam nadzieję, że wynika to tylko z braku wiedzy

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2018 08:18
Nie słabnie spór wobec planów przeniesienia Pomnika Katyńskiego w Jersey City. Do sprawy odniosła się w radiowej Jedynce Mirosława Stachowiak-Różecka, poseł PiS, kandydatka tej partii na fotel prezydenta Wrocławia.
rozwiń zwiń