Procedury sądowe wobec dzieci powinny być przyjazne

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2009 09:00
Dzieci to ofiary przestepstw i ich świadkowie. Procedury w procesie karnym powinny wobec nich być przyjazne.
Audio

Bicie, wykorzystywanie seksualne, skrajne zaniedbanie, przemoc w internecie - to tylko niektóre z przestępstw, których ofiarą padają dzieci - mówiła w "Sygnałach Dnia" Maria Keller-Hamela z Fundacji Dzieci Niczyje. I wskazała, że dziecko jest z jednej strony ofiarą, a z drugiej świadkiem przestępstwa. Dziecko musi być przesłuchane jako świadek. Dlatego Fundacja walczy, żeby procedury, jakim poddane są dzieci były przyjazne. W tym celu zorganizowano ogólnopolską konferencję Pomoc dzieciom - ofiarom przestępstw. To konferencja dla profesjonalistów - sędziów adwokatów, psychologów,pedagogów. Maria Keller-Hamela przyznała, że już zrobiono duży postęp. Sądy starają się, żeby dzieci przeżywały jak najmniejszy stres.

Bicie, biciu nierówne. Czym innym jest katowanie, a czym innym klaps. Ale to też przemoc wobec dziecka. Fundacja stara się pokazać rodzicom, jak inaczej postępować. Bo rezygnacja z bicia nie oznacza, że dziecku wszystko wolno.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przeciwdziałanie przemocy czy totalna kontrola?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2010 15:47
Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny apeluje do parlamentarzystów, aby uchwalając ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, nie godzili się na rozwiązania naruszające prawo rodziców do wychowywania dzieci w zgodzie z wyznawanymi przez nich zasadami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa o przemocy w rodzinie czeka na poprawki

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2010 20:53
Zakaz bicia dzieci, skuteczna separacja sprawców przemocy od ofiar, wzmożone działania profilaktyczne - to główne założenia rządowego projektu. Zdaniem przeciwników projektu, może on doprowadzić do nadmiernej ingerencji w życie rodziny i stwarza pole do nadużyć. Najbardziej niepokoi ich zwiększenie uprawnień pracowników socjalnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bicie dzieci aprobuje co czwarty Polak

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2010 21:48
24 proc Polaków aprobuje karanie dziecka biciem, a 22 proc. uważa, że kłótnie i rękoczyny zdarzają się w każdym domu - wynika ze sprawozdania z realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w 2008 r., z którym w czwartek zapoznali się posłowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"DGP": lekarze nie potrafią poznać ofiary przemocy

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2010 06:25
W ścisłej współpracy z policją i ośrodkiem pomocy społecznej wprowadzono kartę "Niebieski Miś".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chłopczyk znaleziony w stawie miał rok-półtora roku

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2010 13:27
Chłopczyk, którego ciało znaleziono w piątek w stawie hodowlanym na peryferiach Cieszyna, miał prawdopodobnie 12-18 miesięcy - wynika z ostatnich badań. Według wcześniejszych ocen, dziecko było starsze - miało 3-4 lata.
rozwiń zwiń