Michał Dworczyk: odchodzimy od przepisów karnych w ustawie o IPN

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2018 07:48
- Premier Mateusz Morawiecki w środę rano (27.06) zwrócił się z wnioskiem do marszałka sejmu o uzupełnienie porządku obrad o punkt dotyczący nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - poinformował w radiowej Jedynce szef KPRM Michał Dworczyk.
Audio
  • Michał Dworczyk o zmianach dotyczących ustawy o IPN (Sygnały dnia/Jedynka)

Michał Dworczyk powiedział w "Sygnałach dnia", że rząd chce odstąpić od części przepisów w ustawie o IPN. - Chcemy dokonać korekty polegającej na odstąpieniu od części styczniowej nowelizacji ustawy o IPN. Odchodzimy od przepisów karnych, które mogą odwracać uwagę od celu, jaki przyświecał tym pierwszym zmianom - powiedział szef KPRM. - Trzeba pamiętać, że tym celem była i jest obrona dobrego imienia Polski i prawdy historycznej - dodał.

Gość Jedynki zaznaczył jednocześnie, że IPN cały czas pozostaje "uzbrojony w skuteczniejszy instrument, czyli narzędzia cywilno-prawne" i - jak tłumaczył - na drodze cywilnej będzie mógł walczyć w imieniu państwa polskiego z kłamstwami historycznymi. - Ta droga, jak pokazuje praktyka, jest najbardziej skuteczna - stwierdził Michał Dworczyk.

Uchwalona przez Sejm w styczniu nowelizacja ustawy o IPN zakłada m.in., że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub do trzech lat więzienia. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Przepisy te wywołały krytykę m.in. ze strony Izraela i USA. 6 lutego prezydent Andrzej Duda podpisał znowelizowaną ustawę, a następnie w trybie kontroli następczej skierował ją do TK. Prezydent chciał, by Trybunał zbadał, czy przepisy ustawy nie ograniczają w sposób nieuprawniony wolności słowa oraz aby przeanalizował kwestię tzw. określoności przepisów prawa. Zmienione przepisy obowiązują od 1 marca.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Piotr Gociek 

Gość: Michał Dworczyk (szef KPRM)

Data emisji: 27.06.2018

Godzina emisji: 7.14

mr, PAP/ag

Zapis rozmowy

Czytaj także

Rzeczniczka rządu: prawda historyczna to nasza tożsamość. Nie możemy pozwolić na jej fałszowanie

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 08:17
Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska określiła mianem "mało dyplomatycznego" wystąpienie ambasador Izraela Anny Azari, która w czasie obchodów rocznicy wyzwolenia Auschwitz zaapelowała o zmianę nowelizacji ustawy o IPN. Projekt przyjęty przez Sejm przewiduje m.in. kary za używanie określenia "polskie obozy koncentracyjne".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Dworczyk: Warszawa i Watykan mają zbliżony pogląd na politykę migracyjną

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 08:09
- Warszawa i Watykan mają zbliżony pogląd na politykę migracyjną - powiedział na antenie Jedynki szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Jak dodał, Stolica Apostolska okazała "absolutne zrozumienie" dla koncepcji, w której nadrzędną kwestią jest pomoc dla uchodźców na miejscu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Bielan: myślę, że wypowiedzi pani Mosbacher nie będą się powtarzać

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2018 08:48
– Nie wszystkie działania dyplomatów mogą nam się podobać, ale nie można szukać powodów do zrywania stosunków dyplomatycznych – mówił w "Salonie politycznym Trójki" Adam Bielan, wicemarszałek Senatu.
rozwiń zwiń