X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Sędziowie SN, którzy naruszają system prawny, muszą liczyć się z konsekwencjami"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2018 08:33
- Stan prawny na pewno będzie zachowany. Osoby, które naruszają ten system w Polsce muszą brać pod uwagę związane z tym konsekwencje prawne – powiedział w "Sygnałach dnia" minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, komentując postawę Małgorzaty Gersdorf i możliwość paraliżu pracy sądów.
Audio
  • Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro: kto narusza system prawny, musi liczyć się z konsekwencjami (Sygnały dnia/Jedynka)

Zbigniew Ziobro jeszcze raz podkreślił, jaki jest status dotychczasowej I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf. - Konstytucja wyraźnie mówi, że o tym czy ktoś przechodzi w stan spoczynku czy nie decyduje ustawa. I na mocy tej konstytucji pani prezes Gersdorf przeszła w stan spoczynku, bo przekroczyła limit wieku 65 lat – powiedział minister sprawiedliwości. - Była możliwość skierowania do Trybunału Konstytucyjnego wniosku zarzucającego tej ustawie niekonstytucyjność, ale ani pani prezes Gersdorf, ani opozycja tego nie uczyniły. To jest jedyny organ, który mógłby orzec, czy jakaś ustawa jest zgodna z konstytucją czy nie, a nie opinie poszczególnych osób. Prawo trzeba szanować. Jeżeli ono jest uchwalone, to konstytucja mówi o domniemaniu konstytucyjności ustawy – dodał gość "Sygnałów dnia".

Zbigniew Ziobro zapytany został, dlaczego pomimo reformy sądownictwa, wciąż spotykamy w sądach kolejki. - Reforma napotyka na problemy i blokady. Ona jeszcze w tym pierwszym etapie nie weszła w życie. Dążymy do tego, by uwieńczyć pierwszy jej etap zmianami w sądownictwie. Mamy już losowanie sędziów. Bardzo dobrze sprawdza, bo daje gwarancję, że lokalny prezes nie dogada się już z adwokatem i ustawi sędziego. Ten system spowodował też, że sędziowie są sprawiedliwie obciążani liczbą spraw. Dzieje się to po losowaniu, a nie po uważaniu prezesa sądu. To wszystko z czasem przyniesie efekty – powiedział Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości odniósł się również do protestów opozycji i niektórych środowisk prawniczych pod gmachem Sądu Najwyższego. - To jest piękna strona demokracji, że każdy może wyrazić swoją opinię w formie demonstracji. Walczyliśmy o wolność słowa, wolność wyrażania opinii. Nikt przecież nikomu tego nie zabrania. To jest dowód na to, że żyjemy w państwie demokratycznym. Niektóre tzw. autorytety porównują sytuację w Polsce do czasów faszystowskich, nazistowskich, brunatnych koszul, czy do sytuacji w Korei Północnej, a to pokazuje zagubienie, mówiąc delikatnie, totalnej opozycji, która nakręca spiralę swoich opinii, tracąc wiarygodność w oczach Polaków – powiedział szef resortu sprawiedliwości w "Sygnałach dnia".

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Piotr Gociek

Gość: Zbigniew Ziobro (minister sprawiedliwości)

Data emisji: 5.07.2018

Godzina emisji: 7.14

DK/abi

 Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spór o Sąd Najwyższy. O tym wyroku Trybunału Konstytucyjnego opozycja wolałaby zapomnieć

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2018 20:12
Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, zakładająca przejście w stan spoczynku sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia i nie złożyli oświadczenia do prezydenta o chęci kontynuowania pracy, wywołała spore kontrowersje. Opozycja twierdzi bowiem, że skracanie kadencji pierwszej prezes SN jest niekonstytucyjne. Jednak podobne przypadki skracania bądź wdłużania kadencji sędziów miały miejsce przed rządami PiS. W 1998 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że takie działanie jest zgodne z prawem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent potwierdza kierownictwo sędziego Józefa Iwulskiego nad Sądem Najwyższym

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2018 21:33
Prezydent Andrzej Duda potwierdził w komunikacie wydanym przez jego Kancelarię, że kierujący Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych sędzia Józef Iwulski od dziś z mocy ustawy kieruje pracami całego Sądu Najwyższego. W ten sposób prezydent odniósł się do twierdzenia dotychczasowej pierwszej prezes SN oraz Józefa Iwulskiego, że sędzia zastępuje Małgorzatę Gersdorf na czas jej nieobecności na mocy wydanego przez nią wczoraj zarządzenia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes TK: kwestionowanie konstytucyjności ustaw prowadzi do anarchii

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2018 07:29
- Skoro ustawa o Sądzie Najwyższym weszła w życie, to obowiązuje. Jeśli ktoś uważa, że jest niezgodna z konstytucją, to składa wniosek do Trybunału Konstytucyjnego - powiedziała w TVP Info prezes TK Julia Przyłębska. - Dopóki nie będzie orzeczenia Trybunału, nie można mówić, że ustawa jest niekonstytucyjna - dodała.
rozwiń zwiń