"Szef MON jest zdeterminowany, żeby szybko podjąć decyzję o wyborze dostawcy okrętów podwodnych"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2018 08:06
Nowoczesne technologicznie fregaty rakietowe oraz okręty podwodne - to najbliższe plany zakupowe dla polskiej armii. Co MON zamierza jeszcze kupić i jaki jest stan naszej obronności, mówił w "Sygnałach dnia" Michał Jach, poseł PiS, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej.
Audio
  • Poseł Michał Jach (PiS) o najbliższych zakupach dla polskiej armii (Sygnały dnia/Jedynka)
Michał Jach
Michał JachFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Poseł pytany był m.in. o wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy, który powiedział podczas konferencji w Brukseli, że planowane są w ciągu miesiąca, dwa "nowe zakupy dla polskiej armii". - Zarówno minister obrony narodowej, jak i sam prezydent bardzo poważnie traktują modernizację, są bardzo aktywni. Jestem przekonany że prezydent wie, co mówi i że będzie to dobra wiadomość dla polskiej armii.

Prowadzący audycję Piotr Gociek zwrócił uwagę, że od jakiegoś czasu pojawiają się informacje o zakupie używanych fregat w Australii. - Podkreślanie, że fregaty są używane, trochę deprecjonuje wartość bojową, natomiast to są fregaty, które co prawda mają po dwadzieścia kilka lat, ale w 2008 roku przeszły kapitalny remont, zostały wyposażone w najnowocześniejsze systemy obrony rakietowej i na obecnym poziomie technologicznym to są trzy bardzo nowoczesne fregaty rakietowe i jeśli zakup się powiedzie, będzie to niesamowite wzmocnienie polskiej marynarki wojennej i w ogóle polskich sił zbrojnych - zaznaczył gość Jedynki. 

Pytany o dalsze zakupy dla armii, poseł odpowiedział, że szef MON Mariusz Błaszczak jest "zdeterminowany, żeby szybko podjąć decyzję o wyborze dostawcy okrętów podwodnych". - I rozpoczęciem intensywnych prac nad podpisaniem kontraktu, bo to jest bardzo skomplikowana sprawa. Ale cieszy mnie, ze pan minister tak dobrze rozumie marynarkę wojenną i jej ważne zadanie w systemie bezpieczeństwa strategicznego" - dodał. 

Więcej o planowanych zakupach i trwającym szczycie NATO w Brukseli wysłuchacie w całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Daniel Wydrych i Piotr Gociek

Gość: Michał Jach (poseł PiS, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej)

Data emisji: 12.07.2018

Godzina emisji: 7.16

tjak/kh

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rusza II edycja programu pilotażowego dla klas mundurowych

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2018 10:11
Ministerstwo Obrony Narodowej rozpoczęło drugą edycję programu pilotażowego dla klas mundurowych. Z jej uczniami spotkał się w piątek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. O tym typie kształcenia, jego korzyściach i celach, mówił w audycji Cafe Armia Wojciech Skurkiewicz, wiceminister MON.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister MON Wojciech Skurkiewicz: chcemy przywrócić właściwą rolę i miejsce Sztabu Generalnego

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 12:48
- Kierownictwo resortu obrony chce przywrócić właściwą rolę i miejsce Sztabu Generalnego - zapowiedział na konferencji poświęconej 100-leciu Sztabu Generalnego wiceminister obrony, Wojciech Skurkiewicz. Na Zamku Królewskim zorganizowano sympozjum naukowe poświęcone historii i przyszłości Sztabu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kluczowa zmiana w planowaniu modernizacji wojska. Nowe założenia będą wytyczane co 15 lat

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2018 21:41
- Kierunki modernizacji technicznej sił zbrojnych będą wytyczane na 15 lat i aktualizowane co cztery lata – zakłada projekt ustawy opublikowany w piątek przez Rządowe Centrum Legislacji. Rząd uzasadnia projektowaną zmianę dostosowaniem do systemu planowania w NATO i koniecznością długookresowych inwestycji związanych z programami zakupów dla wojska.
rozwiń zwiń