Budowniczowie II Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 19:30
Odzyskanie przez Polskę niepodległości było możliwe dzięki rozpadowi mocarstw zaborczych po I wojnie światowej i sytuacji politycznej po zakończeniu wojny.
Audio
  • Budowniczowie II Rzeczy pospolitej (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Dworzec Morski w Gdyni, lata 30  przy nabrzeżu transatlantyk MS Piłsudski
Dworzec Morski w Gdyni, lata 30 – przy nabrzeżu transatlantyk MS Piłsudski Foto: Adam Szelągowski Wiek XX, Warszawa 1938, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6956643

Ale ten cud, który się wydarzył, nie byłby także możliwy bez działalności wybitnych Polaków, zarówno podczas wojny, jak i już po jej zakończeniu, gdy trzeba było budować niepodległą Polskę.

W ostatnich dniach ukazało się najnowsze dzieło profesora Mariana Marka Drozdowskiego z Instytutu Historii PAN - "Budowniczowie II Rzeczpospolitej. Na przywitanie stulecia odzyskania niepodległości". Przypominamy kilka wybitnych postaci, znanych i mniej znanych oraz ich rolę, jaką odegrali w narodzinach i pierwszych latach Drugiej Rzeczpospolitej.

- Moją intencją było pokazanie różnych dróg prowadzących do tego sukcesu - mówi prof. Drozdowski. Zaś dr Tadeusz Skoczek podkreśla, że w owych czasach posiadaliśmy wspaniałą inteligencję. - W decydujących momentach politycy potrafili się dogadać - mówi. Przypomina, że w 1918 roku zawiesili wszystkie spory i skupili się wokół Piłsudskiego. Dlatego Polska się odrodziła.

Posłuchaj nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców w paśmie Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Marian Marek Drozdowski (Instytut Historii PAN), dr Tadeusz Skoczek (dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie)

Data emisji: 16.07.2018

Godzina emisji: 19.10

ag


Czytaj także

Ignacy Jan Paderewski - mąż stanu, który łagodził obyczaje

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 05:50
- Był jednym z wielkich nie tylko ludzi sztuki, ale i wielkich mężów stanu, którym zawdzięczamy niepodległość - mówił o Paderewskim jego biograf prof. Marian Drozdowski. - Jego koncerty, w Wielkopolsce i w Warszawie, to były wielkie manifestacje polskości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Piłsudski planował atak na Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 19:19
We wtorek 5 grudnia przypada 150 rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych Polaków XX stulecia - marszałka Józefa Piłsudskiego. Czy już wszystko o nim wiemy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marszałek Józef Piłsudski - kontrowersyjny bohater?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 19:01
Równo 150 lat temu urodził się Józef Piłsudski - jeden z największych Polaków. Człowiek, który umiał przekuć swe marzenia i marzenia czterech pokoleń żyjących w niewoli w realną, niepodległą Polskę. Doświadczony w wieku zaledwie 19 lat zsyłką na Syberię dojrzewał do roli, jaką odegrał.
rozwiń zwiń