Światowe Centrum Słuchu świętuje ćwierćwiecze istnienia

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2018 11:41
Od ponad 25 lat pomagają pacjentom, którzy całkowicie stracili słuch a także osobom, zmagającym się z zaburzeniami narządu słuchu. Wszystko zaczęło się w 1993 roku od powstania Centrum Implantów Ślimakowych, które przekształciło się w Światowe Centrum Słuchu, które swoją siedzibę ma w Kajetanach. Jak wyglądały początki działalności placówki, która dziś świadczy usługi na najwyższym światowym poziomie?
Audio
  • 25 lat Światowego Centrum Słuchu. Rozmowa z prof. Henrykiem Skarżyńskim (Sygnały Dnia/Jedynka)
Henryk Skarżyński
Henryk SkarżyńskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Pamiętam, że w tym czasie zaczęły realizować się nasze marzenia. W ciągu kilku miesięcy leczenia głuchoty w Polsce, zrozumieliśmy, że to nie może zależeć od kilku osób. Narodziła się wizja powstania ośrodka, który będzie mógł zapewnić stałą opiekę zarówno dla osób, które nie słyszą od urodzenia jak też dla osób, które wyszły ze świata ciszy, ale muszą być pod opieką przez całe swoje życie - wspomina prof. Henryk Skarżyński.

Podczas otwarcia ośrodka była obecna ówczesna premier Hanna Suchocka oraz ministrowie jej gabinetu. - W tamtym okresie zazwyczaj inaugurowano otwarcia dużych szpitali. Nasza placówka była wielkości przychodni, ale była pierwszą tego typu w Polsce, drugą w Europie i trzecią na świecie - dodaje gość.

Pierwszy ośrodek, zajmujący się implantologią dla osób słyszących i niedosłyszących, zaczął prowadzić przełomowe badania w tym kierunku. - Już wtedy przewidywaliśmy, że implanty można stosować nie tylko w całkowitej głuchocie, ale również w częściowej, która jest znacznie trudniejsza do leczenia - przekonuje.

Pierwsza operacja odbyła się z inicjatywy prof. Henryka Skarżyńskiego w 1992 roku. W czasie tworzenia się ośrodka, członkom zespołu przyświecała idea wdrożenia innowacyjnych rozwiązań dla pacjentów i stworzenie nowych szans. O tych początkach świat mógł usłyszeć między innymi, dzięki rozwijającej się technologii informatycznej. - Pierwsze nasze dokonania, zaczęliśmy transmitować za pomocą internetu. W 2002 roku wykonaliśmy pierwszą na świecie operację leczenia częściowej głuchoty, która była pokazana w sieci. Udało się to znakomicie przygotować - mówi prof. Henryk Skarżyński.

Do wysłuchania rozmowy zapraszamy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Daniel Wydrych i Krzysztof Grzesiowski

Gość:  Henryk Skarżyński (Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach)

Data emisji: 14.07.2018

Godzina emisji: 7.15

kb/kh

Czytaj także

Pokazowa operacja w Światowym Centrum Słuchu

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 09:00
Dziś o godz. 10 w Kajetanach rozpoczyna się pokazowa operacja wszczepienia najnowszej generacji implantu ślimakowego. - Dzięki m.in. naszej działalności Polacy mają dostęp do najnowszych technologii, nie czekają na to, co wydarzy się w świecie - mówi prof. Henryk Skarżyński, twórca Światowego Centrum Słuchu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio zaprasza na darmowe badania słuchu

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2018 10:54
Dziś (środa, 6 czerwca) w godzinach 8.00-15.00 zapraszamy przed siedzibę Polskiego Radia na bezpłatne badania przesiewowe słuchu zorganizowane w ramach Programu "Po pierwsze zdrowie". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Może to na Ciebie czekam"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2018 13:34
Pod takim hasłem Stowarzyszenie "SOS Wioski dziecięce" rozpoczęło poszukiwania rodzin zastępczych dla swych podopiecznych. Od zaraz potrzeba conajmniej 10 osób lub rodzin.
rozwiń zwiń