Stanisław Karczewski: myślimy o przeprowadzeniu referendum wraz z wyborami do PE

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 07:57
- Można byłoby zmienić tak przepisy, by referendum przeprowadzić razem z wyborami np. do Parlamentu Europejskiego - mówił w audycji "Sygnały dnia" Stanisław Karczewski, marszałek Senatu. 
Audio
  • Stanisław Karczewski o głosowaniu ws. referendum konsultacyjnego (Sygnały dnia/Jedynka)

W środę Senat odrzucił wniosek prezydenta o przeprowadzenie referendum konsultacyjnego ws. konstytucji. Za wnioskiem głosowało 10 senatorów, przeciw - 30, a 52 wstrzymało się od głosu.

O decyzji senatorów mówił w audycji "Sygnały dnia" Stanisław Karczewski, marszałek Senatu. - Sama inicjatywa jest bardzo ciekawa. Dobrze, że zaczęła się debata nad zmianą konstytucji, bo ta funkcjonuje już 20 lat. Najbardziej nam się nie podobała jednak data tego referendum czyli 10-11 listopada i mówiliśmy o tym od początku - przekonywał Karczewski. 

Według niego można byłoby zmienić tak przepisy, by referendum przeprowadzić razem z wyborami np. do Parlamentu Europejskiego. - Wymagałoby to dodatkowej komisji wyborczej, dodatkowych pomieszczeń, a co za tym idzie wiązałoby się z dodatkowymi kosztami. Ale może wówczas byłaby większa frekwencja. Nie ma jeszcze w tej sprawie żadnej decyzji, ale myślimy o tym - dodał. 

Więcej w nagraniu całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Stanisław Karczewski (marszałek Senatu, Prawo i Sprawiedliwość)

Data emisji: 26.07.2018

Godzina emisji: 7.14

kad/abi

Zapis rozmowy

Czytaj także

Stanisław Karczewski: powinniśmy zmienić konstytucję

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 08:18
- Dyskusja wokół konstytucji jest bardzo potrzebna - powiedział w "Sygnałach dnia" marszałek Senatu Stanisław Karczewski. To właśnie Senat ma podjąć decyzję o zatwierdzeniu inicjatywy prezydenta o przeprowadzeniu referendum konstytucyjnego i jak przyznał marszałek, izba jest w trudnej sytuacji. 
rozwiń zwiń