Michał Fogg: dziadek walczył śpiewem

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 12:45
- Dziadek śpiewał w szpitalach, na barykadach, w schronach i piwnicach - mówił w "Sygnałach dnia" Michał Fogg, prawnuk Miczysława Fogga, opowiadając o działaności powstańczej swojego pradziadka. 
Audio
  • "Śpiewał w szpitalach, na barykadach, w schronach i piwnicach". Michał Fogg wspomina działalność powstańczą pradziadka (PR, 01.08.2018)
Michał Fogg
Michał FoggFoto: PAP/Jakub Kamiński

powstanie_pomnik1200.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

Z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w audycji przypominamy postać wielkiego artysty Warszawy czasów przedwojnia, wojny, powstania Mieczysława Fogga. Z prawnukiem artysty spotkaliśmy się nieopodal kamienicy przy ul. Koszykowej 69. To miejsce odgrywało szczególną rolę w życiu pieśniarza Warszawy oraz wpisywało się w listę miejsc ważnych dla kultury powstańczej Warszawy.

– Było to miejsce, w którym dziadek mieszkał chyba najdłużej. Kamienica przetrwała powstanie, ale w mieszkaniu nie zostało nic oprócz dziewiętnastowiecznego pianina, które dziś znajduje się w naszym domu. Dziadek urządził w mieszkaniu wytwórnię, w której prowadzono nagrania – powiedział gość Patryka Michalskiego.

Michał Fogg opowiedział też o działalności powstańczej dziadka. – Udał się do swojego dowódcy i powiedział, że zamiast strzelać, wolałby po prostu iść w miasto i śpiewać dla powstańców. Spotkało się to oczywiście z kategoryczną odmową. Za trzecim razem się udało. Śpiewał w szpitalach, na barykadach, w schronach i piwnicach – dodał gość audycji.

<<Powstanie Warszawskie - serwis specjalny>>

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.    

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Daniel WydrychKrzysztof Michalski

Rozmawiał: Patryk Michalski

Goście: Michał Fogg (prawnuk Mieczysława Fogga)

Data emisji: 01.08.2018

Godzina emisji: 8:37

abi/kb

Czytaj także

Plastik zaleje naszą ziemię? Jak walczyć z odpadami?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2018 11:34
Plastikowe łyżeczki do lodów, sztućce, talerzyki, kubeczki czy słomki. Latem korzystamy z nich szczególnie często. Część z nich ląduje w koszu, inne niestety zalegają w lasach, na plażach czy ulicach. Są prawdziwym utrapieniem środowiska naturalnego. Plastik potrafi rozkładać się nawet 1000 lat. Jak ochronić ziemię przed zalewającymi ją odpadami? Czy jest na to sposób?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec z "jazdą na zderzaku"?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 11:00
Jedną z głównych przypadłości wśród polskich kierowców poruszających się drogami szybkiego ruchu jest trzymanie zbyt małej odległości od innego pojazdu. Bardzo możliwe, że policja będzie wkrótce karać za tego typu postępowanie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olsztyn w gronie miast z zakazem sprzedaży alkoholu nocą

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 11:46
Olsztyńscy radni zdecydowali, że w ich mieście nocą nie bedzie można kupić alkoholu. Wyjątkiem mają być kluby i puby. Samorządowcy przekonują, że takie działanie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa, a przedsiębiorcy nie stracą. Przedstawiciele branży spirytusowej do obostrzeń podchodzą z rezerwą. Kto skorzysta a kto na tym straci? Sprawdził Patryk Michalski.
rozwiń zwiń