Piotr Walentynowicz: nadrzędnym celem jest zweryfikowanie, co Rosjanie robili z wrakiem

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018 08:00
- Celem głównym jest osiągnięcie sytuacji, w której zmuszamy stronę rosyjską do oddania nam naszej własności, która została w tak haniebny sposób przekazana przez Donalda Tuska w 2010 roku Rosjanom - mówił na antenie radiowej Jedynki Piotr Walentynowicz. 
Audio
  • Piotr Walentynowicz uzyskał status pokrzywdzonego w rosyjskim śledztwie ws. katastrofy smoleńskiej (Sygnały dnia/Jedynka)

Piotr Walentynowicz uzyskał status pokrzywdzonego w rosyjskim śledztwie dot. katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem, w której zginęła jego babcia, Anna Walentynowicz.  

- Biorąc pod uwagę Federację Rosyjską to faktycznie wydaje się krótko. List potrafi tam iść miesiąc, a co dopiero jeśli chodzi o podjęcie takiej decyzji. Ale tak, oczywiście, otrzymałem ten status. W okolicach listopada składałem ten wniosek, o otrzymaniu tego statusu dowiedziałem się dosłownie tydzień temu, choć Rosjanie w piśmie, które otrzymałem, twierdzą, że otrzymałem ten status już w kwietniu - stwierdził Walentynowicz.

Z takim statusem gdański radny będzie miał dostęp do akt śledztwa. - To oznacza, że możemy teraz, wspólnie z mecenasem Lechem Obarą, ubiegać się o dostęp do akt śledztwa rosyjskiego. Możemy sprawdzić i zweryfikować, w pewnym jakimś ograniczonym obszarze dotyczącym mojej babci, ustalenia tego śledztwa. Natomiast wrak samolotu jest nierozerwalnie związany ze śmiercią mojej babci - podkreślił Piotr Walentynowicz.

- Nadrzędnym celem jest zweryfikowanie, co Rosjanie robili z wrakiem, czy rzeczywiście coś robili, bo - jak pamiętamy - oni twierdzą, że nie oddają nam wraku, gdyż nadal prowadzą jakieś badania, więc chcemy sprawdzić, kiedy prowadzili jakiekolwiek badania - dodał.

- Celem głównym jest osiągnięcie sytuacji, w której zmuszamy stronę rosyjską do oddania nam naszej własności, która została w tak haniebny sposób przekazana przez Donalda Tuska w 2010 roku Rosjanom - stwierdził wnuk Anny Walentynowicz.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Henryk Szrubarz

Goście: Piotr Walentynowicz (radny miasta Gdańsk, Prawo i Sprawiedliwość)

Data emisji: 06.08.2018

Godzina emisji: 7.15

dcz/abi

Zapis rozmowy

Czytaj także

Piotr Walentynowicz: jesteśmy coraz bliżej wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 08:49
- Wyjaśnimy tę katastrofę. Nie będziemy musieli czekać 50 lat, jak na Katyń - mówi w "Sygnałach dnia" wnuk Anny Walentynowicz, która zginęła w Smoleńsku.
rozwiń zwiń