Piotr Zgorzelski: wyrok w Niemczech oznacza zielone światło dla powtarzania nieprawd

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2018 09:34
- Jako Polak stanowczo protestuję. Myślę, że służby naszego państwa powinny skutecznie w tej sprawie zadziałać - mówił o wyroku niemieckiego Trybunału Sprawiedliwości dot. ZDF i "polskich obozów śmierci" Piotr Zgorzelski, poseł PSL.
Audio
  • Piotr Zgorzelski o wyroku niemieckiego TS (Sygnały dnia/Jedynka)
Piotr Zgorzelski  w studiu radiowej Jedynki
Piotr Zgorzelski w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Były więzień niemieckiego obozu Auschwitz Karol Tendera wytoczył proces za posłużenie się przez ZDF w 2013 r. określeniem "polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz" w informacji na jej portalu. W grudniu 2016 r. krakowski sąd apelacyjny nakazał niemieckiej stacji przeprosiny. Wyrok był prawomocny.

Sprawą wyegzekwowaniem przeprosin zajmowały się niemieckie sądy, trafiła ona na koniec do Federalnego Trybunału Sprawiedliwości (BGH). Orzekł on, że wyrok sądu w Krakowie nie może być egzekwowany w RFN, gdyż byłoby to "oczywistym naruszeniem fundamentalnego prawa wolności opinii oraz mediów". Uznano też, że polski wyrok jest "nieadekwatny" do winy.

Pytany o sprawę poseł PSL odpowiedział, że wyrok FTS (BGH) jest wyrokiem "skandalicznym". - Jako Polak stanowczo protestuję. Myślę, że służby naszego państwa powinny skutecznie w tej sprawie zadziałać. Widzę tu rolę dla ministra sprawiedliwości oraz ministra spraw zagranicznych - podkreślił poseł.

Dodał, że wyrok oznacza, iż Trybunał Niemiecki daje przyzwolenie, na "rozpowszechnianie fałszywych kodów pamięci". - To jest właściwie zielone światło dla rozpowszechniania informacji, że obozy koncentracyjne były polskie i teraz cały katalog tych wszystkich nieprawd może być skutecznie i bezprawnie powtarzany. Jest to niedopuszczalne - podkreślił Piotr Zgorzelski.

Więcej, również o Trybunale Sprawiedliwości UE i sprawie SN w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Katarzyna Gójska

Gość: Piotr Zgorzelski (poseł PSL)

Data emisji: 27.08.2018

Godzina emisji: 8.15

tjak

Zapis rozmowy